10.02.2012

Kommunen krever kvinner i Kollen

Anette Sagen etter hoppet i nye Holmenkollen (Foto: Gorm Kallestad/Scanpix)

Anette Sagen jublet etter at hun var den første som offisielt hoppet i den nye Holmenkollen onsdag for en uke siden. Nå må hun også få hoppe under ski-VM neste år, krever Oslos ordfører.

Foto: Gorm Kallestad/Scanpix

Oslos ordfører Fabian Stang (H) har et samlet bystyre bak seg når han krever at kvinner må slippe til og hoppe i Kollen under neste års ski-VM.

Anette Sagen

  • Født: 10.1.1985
  • Fra Mosjøen
  • Tok bronse i VM-rennet i Liberec i 2009.
  • Ble 1. mars 2010 utpekt til å gjennomføre det første offisielle hoppet i den nye Holmenkoll-bakken 3. mars 2010.
  • Var med i gruppen med kvinnelige skihoppere som gikk rettens vei i 2009 for å få kvinnehopp med i OL i Vancouver 2010.
  • Mye omtalt da hun ble nektet å hoppe i Vikersund i 2004. Sto da mot den daværende lederen av hoppkomiteen FIS, Torbjørn Yggeseth.
  • Har konkurrert på seniornivå siden 2003.
  • Vinner av FIS Ladies Grand Prix 2004, 2004, 2006 og 2008.
  • Norgesmester åtte ganger.
  • Vant rennene i Holmenkollen-skifestival i 2004 og 2005.
  • Har vunnet Kontinentalcupen sammenlagt i 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2007/2008 og 2008/2009.
  • Har flere enkeltseirer i Kontinentalcupen.

– I Oslo skal alle behandles likt, uansett kjønn, farge eller religion. Vi kan ikke godta en generell utestengning av kvinner. Spesielt ikke i et anlegg som er finansiert av kommunen, sier Stang til Aftenposten.

Med støtte fra samtlige sju gruppeledere i Oslo bystyre sendte ordføreren onsdag et brev til presidenten i det internasjonale skiforbundet FIS, Gian Franco Kasper, der Stang advarer FIS mot å stå hardt på en avgjørelse som vil provosere det norske folk.
For under ski-VM neste år planlegger FIS at kvinnene kun skal få hoppe i den mindre Midtstubakken, og ikke i den nye Holmenkollen.

Advarer FIS

Stang sier at Anette Sagens innvielseshopp og debatten rundt Bjørn Einar Romørens snikhopp har «synliggjort den unisone holdningen blant folk».

– Da ville det være lumpent ikke å advare FIS, så de kommer uforberedt, sier han.

Ordføreren erkjenner at verken han eller kommunen kan presse FIS, men sier at han har tro på at et så klart signal fra toppledelsen i en by som har investert så mye i penger i et nytt anlegg, vil bli lyttet til.

Fare for frafall

Kvinner i skihopping

  • Jenter/kvinner har vært en del av hoppsporten helt siden de første organiserte rennene på 1800-tallet.
  • Først på 1990-tallet fikk kvinner konkurrere på linje med de mannlige hopperne.
  • Den første kvinnelige skihopper man vet om, var 16 år gamle Ingrid Olsdatter Vestby, som hoppet i rennet i Nordbybakken i Trysil i januar 1863.
  • Kvinnene fikk ikke hoppe under OL i Vancouver, noe som ble sett på som svært diskriminerende. Saken ble påklaget til Candisk høyesterett, men ble avvist.
  • Norges Skiforbund har foreslått å innføre lagkonkurranse for kvinner under ski-VM 2011 i Oslo, men styret i FIS avslo dette på sitt møte våren 2009, fordi det etter deres mening ennå er for få kvinnelige hoppere og for dårlig nivå på hopperne.

Kilde:Wikipedia

President Sverre Seeberg i Norges Skiforbund mener at kravet kan virke mot sin hensikt:

– Det viktigste nå er å få opp bredden og antall nasjoner som satser på hopp, slik at kvinnehopp kan komme på OL-programmet i 2014. Å skulle øke bakkestørrelsen nå, kan gjøre at nasjoner faller fra, hevder Seeberg.

– For sent

Direktør for Ski-VM 2011, Åsne Havnelid, sier at rennprogrammet allerede er lagt, og at det er ganske trangt og en omfattende kabal som blant annet har med sendetider i internasjonalt TV å gjøre.

Derfor tror hun det er for sent å endre programmet som altså legger opp til at kvinnene skal hoppe i den mindre Midtstubakken.

Leder i Kollenhopp, Roar Gaustad, sier at forslaget fra kommunen er utmerket, og at han støtter kravet 100 prosent, til tross for at han er utpekt både som mannssjåvinist og kvinnehater.

Banner valgresultat 2011 468x110

Siste: Nordland

Bildegalleri Nordland

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Siste: Nordland

Banner valgresultat 2011 174x220