10.02.2012

Får ikke tømt krigsvrak for olje

HMS Hunter (Foto: FORSVARET/SCANPIX)

SANK UTENFOR NARVIK: HMS Hunter er bare et av flere vrak som ble senket under andre verdenskrig.

Foto: FORSVARET/SCANPIX

Kystverket har ikke fått penger til å tømme tre skipsvrak utenfor Nordland for olje. Vrakene utgjør en miljøtrussel.

Vrakene, som stammer fra krigen, befinner seg i Narvik havn og utenfor Vesterålen. Hans Petter Mortensholm i Kystverket mener vrakene burde vært tømt i år.

- Nå har jo vrakene ligget der siden andre verdenskrig og nå vil jo vrakene utsettes for korrosjon, slik at det vil være i nær framtid at vi setter iverk tiltak for å få tømt vrakene for olje, sier Mortensholm.

Kystverkets kart over vrak i Norge (Foto: Kystverket)

SKIPSKIRKEGÅRD: kartet viser hvor i landet skipsvrakene fra krigens dager befinner seg.

Foto: Kystverket

Må tømmes for olje

Ifølge Kystverket sin fire år gamle vrakrapport anbefaler man å undersøke og tømme de tre vrakene utenfor Nordlandskysten i 2010 Skipene "Erich Giese" og "Neuenfels" som ligger i Narvik havn, samt "Boardale" utenfor Vesterålen sank alle under krigen.

Ifølge Kystverket er sjansen for oljeutslipp til stede, og tømming er eneste effektive tiltak for å hindre forurensing.

- Det er betydelige mengder av diesel-olje i disse vrakene. Når det gjelder såkalte punkt-utslipp så vil det aldri være risiko at all olje slipper ut på en gang, men det som kan skje er at man vil få en økt frekvens i utslippene fra vrakene, sier Hans Petter Mortensholm i Kystverket.

Dyr tømming

Et sted mellom 20-35 millioner kroner har Kystverket regnet ut at det koster å tømme et vrak for olje, og dersom vrakene plutselig skulle begynne å lekke store mengder, vil tiltak settes i verk, sier Mortensholm.

Banner valgresultat 2011 468x110

Siste: Nordland

Bildegalleri Nordland

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Siste: Nordland

Banner valgresultat 2011 174x220