Glede i sør over luftkrig i nord

JOINT STRIKE FIGHTER: Norge skal kjøpe 48 JSF kampfly som skal erstatte dagens F-16-flåte.
Foto: Bjørn Erik Rygg Lunde/ScanpixNår nordlendingene krangler om jagerflybaser, gnir konkurrentene i Ørland kommune seg i hendene, skriver NRK-kommentator Knut Eirik Olsen.
Publisert 16.04.2009 12:30.
- Kommentarer
- Skriv ut

Det er full krise i det nordnorske samarbeidet etter at det Ap-styrte fylkesrådet i Troms allierer seg med Høyre-kommunen Evenes kommune i kampen om å få basen.
Kampfly-bråket
Foto: Helge Lyngmoe/NRK- Det er ikke bestemt om Norge får én eller to kampflybaser, men Ørland i Sør-Trøndelag, Bodø i Nordland og Evenes i Nordland er alle kandidater.
- Forsvarssjefen anbefaler Stortinget om å gjøre Ørland til Norges fremtidige kampflybase - med forbehold om konsekvensene av økt støynivå.
- For Ørland og Evenes vil konsekvensene bli vesentlig mindre, men også her er den økte støyen fra de nye kampflyene et betydelig problem.
- Regjeringen skulle opprinnelige bestemme seg for stedsvalget i 2012.
Irritasjonen i Nordland og Bodø retter seg først og fremst mot Troms fylkeskommune fordi de på denne måten svekker sjansene til Bodø om å få basen. Nå er konfliktnivået mellom sør og nord i Nordland så høyt at det kan bli vanskelig å si hva som kan bli utfallet av den ordkrigen som nå pågår.
Les også: - Troms vil ha krig mot Nordland
Det er alvorlig når Høyre står mot Høyre i Nordland. Også Ap i Troms og Nordland står mot hverandre. Her påføres sår som blir vanskelig å lege. Spørsmålet er hvor svekket det berømte nordnorske politiske samarbeidet nå blir.
Og det må være lov å stille spørsmålet om man i nord har levd på en illusjon om at samarbeidet politisk i nord er så solid som alle har likt å snakke om. Er alt egentlig et spill for galleriet, altså at samfunnet i Nord-Norge bidrar til å tildekke motsetninger mer enn å fremme samarbeid og utvikling?

MED I KAMPEN: Evenes flystasjon.
NRKAltså, det advares mot å ha alternative planer. Dette er et bilde på hva som skjer når noe nytt skal bygges opp.
Les også: Troms vil ha Evenes
Og Bodø satser jo på å få universitet, med rette, til Tromsø sin store irritasjon. Derfor kan en i Bodø ikke si så mye når nå Universitetet i Tromsø setter i gang utdanning av siviløkonomer. Problemet er jo, når en ser det utenifra:
Bodø og Tromsø kjemper om den samme begrensede studentmassen. Overetablering, på grunn av regional konkurranse, kan jo fort bli dyrt.
Ofoten og Vesterålen er nå tettere knyttet gjennom Lofast, og nå kommer Hålogalandsbrua, som knytter regionen tettere sammen. Denne positive utviklingen i regionen gir økt selvtillit, og da vil man ri på denne utviklingen ved å tenke større og utfordre etablerte storbyer og institusjoner.
Les også: Økt flystøy på Ørlandet med JSF
Ofoten og Vesterålen, sammen med den nordlige delen av Lofoten, har fått et tettere forhold, og det nye kommunikasjonsmønstret gjør at det også er aktuelt å se mot Sør-Troms. Men også i en slik region vil det jo bli et spørsmål om hvem som skal sitte i førersetet. Det er lite trolig at det blir for eksempel Bardu, men for Troms handler det om å bygge allianser, og nå har det tatt det første skrittet, og de hyllers sikkert for dette i Nordre-Nordland.
Det er selfølgelig at Evenes få lov til å slåss for egen utvikling, og man må gi kommunen kreditt for det trykket de har lagt ned i flybase-saken. Når det gjelder aggressivitet for å vinne en sak, har storebror Bodø noe å lære. Utviklingen i dag går fort, og det holder ikke for bodøværingene å argumentere med at byen har hatt flybase i 60 år, eller si at dette er en uvennlig handling. Her må de komme med bedre argumenter, særlig når en vet at flystøyen fra de nye flyene er kontroversiell.
Delegasjonen fra Troms og Evenes vil ikke få noen løfter fra forsvarsministeren når de møter henne. Besøket blir mer en politisk markering. Men den store spenninga framover blir hvordan Bodø vil svare etter at de har kommet seg av sjokket fra nord. Nå må de gi svar på hva som vil skje med den nye flystripa som må bygges for å hindre at folk blir plaget av flystøyen fra de nye jagerflyene.
Og mens Bodø arbeider med å finne ut hvordan de skal svare på utfordringen, og et nordnorsk samarbeid ligger nede for telling, er Ørland allerede i gang med å smi mens jernet er varmt.
Hvor bør Norges nye kampflybase ligge?
Kampen om kampflyene
- Forsvarsministeren til Bodø
- – Ørland dyrere enn Bodø
- – Enbase-tanke må legges død
- Barth Eide: Jobbmulighet er viktig
- – Bodø er langt dyrere enn Ørland
- Genevekonvensjonen avgjør basevalg
- SV til USA for å sjekke kampflykjøp
- Advarer mot patruljerende kampfly
- Frykter Avinor avgjør kampflystrid
- Slakter regjeringas regnestykke
- – Bodø leder kampfly-kampen
Eikas kommentarer
- Møllers tran til alle i fylket
- Finanskrisa biter Nordland
- Hegnar håver inn på Hurtigrute-fest
- Overskuddet ikke stort nok
- Endelig er torsken her
- Laksen rammes av proteksjonisme
- – La nordlendinger få være redde
- Det året Nordland kom på kartet
- Kunnskap som vil betale seg
- Politisk speed-dating
- Sommerskole for bedre karakterer
Siste: Nordland
Dropper ikke alkohol på årsmøtet - Nektet å godta stengt basseng
- Pusser opp på basseng på dugnad
- To rein og en elg ihjelkjørt
- Campingvogn tatt av vinden
- To biler satt fast under vogntog
- Uavklart for mann i 60-årene
- Dramatisk økning i sosialhjelp
- Vil ikke sette bestemor på anbud
- Antyder Kina-boikott av Norge
- FB-kampanje for bedre vintersko
- Fra «vår» til vinter på to dager
- Mye vær på ei uke
- Ole Jørgen (13) kan bli mesterkokk
- Bodø/Glimt møtte TIL i Bodø
Bildegalleri Nordland
Pusser opp på basseng på dugnad
- Mye vær på ei uke
- Nok en kald helg i vente
- Morgenrøden i nord
- Ærfuglene trives godt i Lofoten
- Smågnagerår gir uglejubel i nord
- Nordlendingene feirer lyset
- 23 rein kjørt ihjel av toget på Nordlandsbanen på tre dager
- Nordlysshow på himmelen
- Overfallsvoldtekter og forsøk på overfallsvoldtekter i Bodø siden desember
Nyheter fra Nord-Norge
- Dropper ikke alkohol på årsmøtet
- Nektet å godta stengt basseng
- To rein og en elg ihjelkjørt
- Offer fra Grønland operert
- Campingvogn tatt av vinden
- Oppretter «fiskedumpingutvalg»
- To biler satt fast under vogntog
- Ap med stor framgang
- Arrestbesøk og fyllekjøring i nord
- Får ikke fly til håndballkamp
- Fortsatt forbudt å dumpe fisk
- Bilister kan juble over visumfritak
- Uavklart for mann i 60-årene
- Dramatisk økning i sosialhjelp
- «Njet» til russisk arbeidskraft
- Vil ikke sette bestemor på anbud
- Tauet av Kystvakten
- Fartskutt kan gi farlige sjåfører
- Antyder Kina-boikott av Norge
- Sally (1) ble tatt av ørna
- Samecup for barn og unge
- Over snittet nesten i alle fag
- Bussluke traff bil i fart
- FB-kampanje for bedre vintersko
- Reineiere får forelegg
- Politiet glemte narko fra razzia
- Fra «vår» til vinter på to dager
- Frikjenner politi etter dødsulykke
- Tana med to til EM
- En heldig elgpåkjørsel
Siste riksnyheter
Må gå i 10. klasse flere år - Dropper ikke alkohol på årsmøtet
- The Sun-journalister arrestert
- Sammenstøt i libanesisk by
- Afghanske kvinners liv vises i Oslo
- Dødsulykke i Tønsberg blir gransket
- Boko Haram vil forhandle om fred
- Irans unge ser ingen fremtid
- Millioner tvinges til barnearbeid
- Varsler streiker i Egypt lørdag
- Syria-ambassadør med sterke bilder
- Fotball, liv og død i Egypt
- – Vi vil aldri anerkjenne Israel
- Stabilt for elever etter bilulykke
- Oppretter krisesenter i regjeringen
- – 19-åring truet ambulansesjåfør
- Vil hjelpe tolkene i Afghanistan
- Uskyldig mann 14 år på dødscelle
- Kartlegger overvåking av ansatte
- Politiet merket 22. juli-bilder
nrk.no/sport
Siste: Nordland
Dropper ikke alkohol på årsmøtet - Nektet å godta stengt basseng
- Pusser opp på basseng på dugnad
- To rein og en elg ihjelkjørt
- Campingvogn tatt av vinden
- To biler satt fast under vogntog
- Uavklart for mann i 60-årene
- Dramatisk økning i sosialhjelp
- Vil ikke sette bestemor på anbud
- Antyder Kina-boikott av Norge
- FB-kampanje for bedre vintersko
- Fra «vår» til vinter på to dager
- Mye vær på ei uke
- Ole Jørgen (13) kan bli mesterkokk
- Bodø/Glimt møtte TIL i Bodø







Ampert mellom Suarez og Evra

