20.03.2010

Allerede en rekordsesong

Baugen på cruiseskipet Norwegian Jade (Foto:Zbigniew Czaplicki/NRK)

KOMMER MANGE: Cruiseskipene kommer allerede på lørdag til Nordland.

Foto:Zbigniew Czaplicki/NRK

Aldri før har turistsesongen starta så tidlig i Nordland som i år. Allerede på lørdag anløper det første cruiseskipet Narvik.

Nærmere 60 turistskip skal besøke havner i fylket i år, og allerdede lørdag kommer det første skipet til Narvik med 460 passasjerer.

Kraftig økning

- Det er utrolig tidlig. Normalt kommer de i juni-juli, men i år kommer de 28. mars. Jeg tror det er det første vintercruiset i Narvik, sier leder for Destinasjon Narvik, Iris Bartholsen.

- Hva er turistene mest interessert i?

- Det er nok Narvikfjellet som er mest populært. Der får de oppleve naturen og utsikten i tillegg til at de får høre om krigshistorien.

Lofoten vinner

Når turistskipene legger til kai i Ofoten, Lofoten og Vesterålen utover året blir det å summe av utenlanske stemmer. Narvik får besøk av tre turistskip i år og seks til neste år. Vesterålen får besøk av fire, mens Lofoten får hele 53 anløp. Totalt vil dette gi 20 % økning i antallet turistbåtpassasjerer. Iris Bartholsen i Destinasjon Narvik tror det er flere årsaket til økningen for Narvik.

- Det er nok en kombinasjon av at vi og Narvik Havn har markedsført Narvik som et crusieanløp. I tillegg har vi fått gode produkter på land, for cruiseoperatørene er opptatt av hva vi kan tilby på land, sier Bartholsen.

- Tilbudet på land har blitt mye bedre. De har hørt på hva cruiseturistene ønsker og de krever mye. Det må vi ta hensyn til.

- Hvor mye penger legger en cruiseturist igjen?

- Det er beregna at en cruiseturist legger igjen 900 kroner per anløp.

De vil si at de 460 passasjerene på turistskipet Saga Ruby, som besøker Narvik nå på lørdag, vil legge igjen mer enn 400.000 kroner.

Viktig sesong

Ved Polar Zoo i Bardu er daglig leder Kato Haakseth storfornøyd med at turistskip passasjerene som kommer til Narvik også skal besøke dyreparken.

- På denne årstida så er vi mer avhengig av økt besøk. Vi går med underskudd på vinteren.

Reiselivssjef, Silje Brandvoll i Nordland Reiseliv ser økning i vinterturismen i fylket, men fortsatt er det midnattsolen som trekker flest turister.

- Sommeren er hovedsesong, men vi jobber med å strekke sesongen. Det vil si at sommersesongen i Nordland har blitt lenger. Det er en økning i mai og september, men også økning på vinteren, sier Brandvoll til NRK.

- Vi har hatt en pen økning i antall cruiseanløp i Nordland. I Vesterålen og Narvik er det gjort en veldig god jobb med å få anløp og i tillegg så greier Lofoten å holde på anløpene sine. Og i Lofoten har de en økning på 20% i antall passasjerer.

- De kommer til Nordland for å oppleve lokalsamfunnene og fiske. De vil rett og slett ha opplevelser. De vil ha gåsehudopplever.

Siste: Nordland

Bildegalleri Nordland

Siste riksnyheter

NRKsport.no

Siste: Nordland