08.02.2012

NM-vinner på dypt vann

1. plass klasse A. Foto: Pål Oliver Kristiansen (Foto: Pål Oliver Kristiansen)

Her kan du se de beste bildene fra NM i undervannsfotografering.

Sondre Ski, Ingvald Arne Meland, Christian Skauge (Foto: Kristiansund Dykkerklubb)

Sondre Ski (2.plass), Ingvald Arne Meland (1.plass) og Christian Skauge kom på tredjeplass.

Foto: Kristiansund Dykkerklubb

I helga ble nemlig NM i undervannsfotografering arrangert på Strømsholmen i Eide kommune.

SE DE BESTE UNDERVANNSBILDENE HER

Dykkere fra store deler av landet, og med en spesiell interesse for foto deltok. Det var 12 deltagere som konkurrerte i fem ulike kategerier.

Før vinneren ble kåret: - En fantastisk opplevelse ( se flere bilder her)

- Kjekt

Vinneren sammenlagt ble Ingvald Arne Meland fra Bergen. På andre plass kom Sondre Ski som er representerer Røyken sportsdykkeklubb. På tredjeplass kom Christian Skauge fra Oslo.

- Det var kjekt å vinne. Jeg har hatt noen andre og tredjeplasser opp gjennom tidene, så dette var bra, sier Meland.

3. plass Klasse A Foto: Ingvald Arne Meland (Foto: Ingvald Arne Meland)

Bilde av Ingvald Arne Meland som viser både dykkeren og hummeren.

Foto: Ingvald Arne Meland

- Jeg var mest fornøyd med bildet som viser både hummeren og dykkeren i bakgrunnen, sier bergenseren.

Fint lys og skarpt

Meland har drevet med undervannsfotografering siden 2001. Minst like glad som Meland blir Sondre Ski som kommer på andre plass. Han ble veldig overrasket.

- Jeg er nykommer og har ikke noe kjent navn. Derfor var det utrolig morsomt å vise at det faktisk er mulig.

Ski er utdannet biolog. Han ble mest fornøyd med makrobildet han fikk en førsteplass for.

- Bildet ble skarpt og fikk et fint lys. Det så ganske bra ut rett og slett, smiler Ski.

1.plass Klasse C Foto: Sondre Ski (Foto: Sondre Ski)

1.plass i makroklassen til Sondre Ski fikk han med dette bildet.

Foto: Sondre Ski

- Nå er jeg skikkelig keen og klar til å kjøre på neste år også.

Feirer med bolle

Feiringa må han ta alene i bil til Østlandet.

- Det er vel ikke noe sted man får kjøpt kake nå, så jeg får nøye meg med en bolle i bilen. Den eneste motivasjonen for den lange turen er andreplassen jeg har fått i dag.

Christian Skauge fra Oslo er veldig fornøyd med å ha hanket inn en tredjeplass. Han sier det var hard konkurranse og mange flinke som deltok.

- Det gikk ikke så bra for meg i fjor, så det var veldig deilig å få en revansj i år. Det var strenge dommere i år, så det gjør at jeg er ekstra fornøyd.

Det var Kristiansund dykkerklubb og Strømsholmen Sjøsportsenter som var arrangørene bak NM i undervannsfotografering 2009.

Plassering

Rankingen av deltagerne:

1. plass Ingvald Arne Meland
2. plass Sondre Ski
3. plass Christian Skauge
4. plass Lasse Iversen
5. plass Vidar Skålevik
6. plass Rune Edvin Haldorsen
7. plass Elling Berg
8. plass Pål Oliver Christiansen
9. plass Kristian Blø Olsen
10. plass Petter F. Schmedling
11. plass Thorbjørn Rusnes

Vidar Skålevik fra Stavanger vant NM i undervannsfotografering i fjor. Da ble det arrangert i Vesterålen.

(NRK)
Banner valgresultat 2011 468x110

Bildegalleri frå Møre og Romsdal

Bildegalleri frå Møre og Romsdal

Verradar Vestlandet

Radar Vestlandet