10.02.2012

Jul på tegnspråk

Fra forestillingen 'En julefortelling' (Foto: Teater Manu/Caroline Roka)

Onsdag den 5. november kommer det et eget tegnspråkteater til Ålesund.

Teater Manu kommer med forestillingen ”En julefortelling” av Charles Dickens. Torsdag kan folk i Ørsta få anledning til å oppleve det samme.

Teater både for hørende og døve

Teater Manu startet opp i 1999 med ønske om å etablere et profesjonelt tegnspråklig teater i Norge - det første i sitt slag. Den gang het teatret "Det norske tegnspråkteater" og hadde tilholdssted i Ål. I 2002 etablerte Kultur- og kirkedepartementet Teater Manu som en permanent teaterinstitusjon med fast tilskudd over statsbudsjettet, og teatret flyttet til hovedstaden. Teatret anses fortsatt som et nytt teatertilbud i Norge og setter opp to til tre turnéproduksjoner hvert år. Teater Manu benytter tegnspråk som scenespråk, med stemme fra hørende skuespiller. På denne måten kan alle få en fullverdig teateropplevelse, uansett hørsel og språk.

Ondskapsfull og pengegrisk

En Julefortelling handler om Ebenezer Scrooge. Han er en ondskapsfull og pengegrisk mann. Han er den mest pengegriske mannen i hele London. I London er alle travelt opptatt med hyggelige juleforberedelser, med unntak av Ebenezer, han tenker bare på penger. Så travelt opptatt er han av å tenke på penger at han helt glemmer å være sammen med familien sin. Like før julaften dukker det opp et julespøkelse i huset hans. Spøkelset tar med Scrooge på en tur han aldri vil glemme og viser at det er mange ting som er viktigere enn penger.

Banner valgresultat 2011 468x110

Bildegalleri frå Møre og Romsdal

Bildegalleri frå Møre og Romsdal

Verradar Vestlandet

Radar Vestlandet