18.03.2010

– Et kriminelt dobbeltliv

Voss oversiktsbilde (Foto: Steinar Nedkvitne/NRK)

I ellers så idylliske Voss har en ungdomsgjeng den siste tiden begått en rekke lovbrudd.

Foto: Steinar Nedkvitne/NRK

En gjeng på 11 til 12 ungdommer har begått over 20 lovbrudd i løpet av et halvt år.

Flere ungdommer på Voss er pågrepet i forbindelse med en rekke tyveri.

Over et titalls ungdommer har allerede tilstått svært mange lovbrudd i bygden. De kan ha levd et kriminelt dobbeltliv, mener Utekontakten.

– Ungdomsmiljøet har forandret seg

– Det er helt tydelig de har gjort en del som de ikke burde gjort. Samtidig kan det virke som en del har fungert tilnærmet normalt på dagtid i familiære situasjoner, sier Terje Rogne, leder for Utekontakten på Voss.

Han har i en årrekke fulgt forandringene i ungdomsmiljøet på nært hold.

– Ungdommene har blitt mer mobile. Det er mer som skjer i og rundt biler og det gjør at utekontakter og ungdomsarbeidere må jobbe på en litt annen måte enn de har gjort før.

Lensmann: – Saken har første prioritet

Avisa Hordaland skrev lørdag om tyveribanden som har herjet på Voss. Til sammen har politiet fått 40 tilståelser og 17 anmeldelser de siste dagene.

Lensmann på Voss, Ivar Hellene, sier saken har første prioritet.

– Det er klart at når det er så mange forhold er det alvorlig, men vi er glade for at vi har klart å oppklare dette. Det er preventivt overfor de som har begått lovbruddene, men også for andre ungdommer som kan ha samme tanker.

Det er flere grunner til at etterforskningen førte til pågripelse. Blant annet fikk politiet en rekke tips.

– Men det også utført godt politiarbeid.

Han ser ikke bort i fra at flere ungdommer kan bli pågrepet.

Siste: NRK Hordaland

Siste: Bildegallerier

Riksnyheter

Rikssport

Siste: Sport Hordaland

Siste: Vestlandet