21.11.2009

- Eiendomsskatten er ulovlig

Monica Mæland (NRK)

REAGERER STERKT. Byrådsleder Monica Mæland reagerer krtaftig på Fylkesmannen sitt vedtak.

NRK

Fylkesmannen mener Bergen kommune krever inn på ulovlig grunnlag. Kommunen raser mot vedtaket.

Fylkesmannen mener kommunen bryter loven og har opphevet bystyrets budsjettvedtak.

Bruker gamle takster

Vedtaket fra fylkesmannen kommer etter at det ble fremmet krav om lovlighetskontroll av den delen av bystyrets budsjettvedtak som omfattet innkreving av eiendomsskatt i Bergen.

Bergen kommune bygger sin eiendomsskat på takster fra 1984.
Derfor har fylkesmannen kommet frem til at det ikke eksisterer likheter i skattegrunnlaget mellom eldre og nyere boliger. Det fører til en forskjellsbehandling som ikke kan aksepteres, mener Fylkesmannen.

I 2003 avgjorde kommunen å gjøre en ny alminnelig taksering for alle eiendommer som hadde eiendomsskatt. Takseringen ble avsluttet i 2007, men har ikke blitt gjort gjeldende.

LES OGSÅ: Vedtok å halvere eiendomsskatten

Kommunen rystet

Byrådsleder Monica Mæland bruker sterke ord om Fylkesmannen sitt vedtak.

- Det er overraksende og rystende. Fylkesmannen blander seg her inn i det kommunale selvstyret og går etter min mening langt ut over sin kompetanse, sier Mæland til NRK Hordaland.

Hun mener det mest oppsiktsvekkende er at Fylkesmannen plutselig bestemmer seg for å forandre mening.

- Fylkesmannen har hatt budsjettet til uttalelse hvert år og han har aktivt godkjent det fra 2003 til 2007. Han kan ikke plutselig bestemme seg for at reglene skal forstås på en bestemt måte. I så fall har ikke Fylkesmannen gjort jobben sin tidligere, raser Mæland.

- Spar deg, Mæland

- Monica Mæland bør spare seg å framstå som "rystet" i sine kommentarer, sier Rødts gruppeleder i bystyret, Torstein Dahle.

Partiet Rødt mener det er bra at fylkesmannen har underkjent det de kaller den ulovlige forskjellsbehandlingen i eiendomsskatten i Bergen.

Vil fjerne eiendomsskatten

Byrådslederen legger til at det har blitt gjort et retakseringsarbeid som ble ferdig i 2007. Men de nye takstene har ikke blitt godkjent fordi bystyret ønsker å avvikle eiendomsskatten.
- Dette er også Fylkesmannen informert om, sier Mæland.


Bergen kommune anker nå vedtaket til departementet. Om nødvendig blir saken også anket til domstolen.

(NRK)

Siste: NRK Hordaland

Siste: Bildegallerier

Riksnyheter

Rikssport

Siste: Sport Hordaland

Siste: Vestlandet

Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas - Opphavsrett NRK © 2009 - Kontakt NRK