Sjefen over alle sjefer
«The Boss» viste alle hvor skapet skal stå. Sjekk video fra konserten HER
Publisert 10.06.2009 03:22. Oppdatert 10.06.2009 03:33.
- Kommentarer
- Skriv ut
Det blir skrevet bergensk rockehistorie på Koengen denne uken. 46.000 har løst billett til de to konsertene med Bruce Springsteen & The E Street Band, og hele byen har hatt rockefeber i godt over en uke allerede.
LES OGSÅ: Billettene blåst bort
Og la det være sagt med en gang: Alt du har hørt om hvor bra Bruce Springsteen & The E Street Band er, er sant!
Av alle konserter i Bergen, er det kun Rolling Stones i 2006 som kommer nær å kunne måle seg med besøket av New Jerseys store sønn. Metallica, Kiss, The Eagles og Elton John får finne seg i å stille i divisjonen under, minst.
Filleristet alle
Springsteen filleristet dem alle og viste hvor skapet skal stå. 59-åringen er så jovial og usnobbete på scenen at han kunne vært naboen din, samtidig har han en så enorm karisma og sjarm at han har hver enkelt av de 23.000 til stede i fullstendig i bukselommen allerede fra første låt. Legg til en uimotståelig parade av hits og perler fra en lang karriere, og du har en uslåelig kombinasjon.
- Hvordan går det? Hvorfor regner det ikke? stotrer Bruce frem på ustødig norsk før «Working On A Dream».
Senere følger han opp med:
- Tusen takk! Dere har vært et fantastisk publikum. Vi elsker dere!
Intimt med storskjerm
Hele 28 låter vrenger han ut av seg selv og The E Street Band, som regel uten noen annen pause mellom enn et «one, two, three, four». Gitaristene Nils Lofgren og Steve Van Zandt (Little Steven) ruver, uten å stjele showet fra Springsteen - for øvrig selv en meget habil gitarist. Aller bakerst sørget unge Jay Weinberg for et stødig komp som pappa Max trygt kan være stolt av.
(Artikkelen fortsetter under videoen)
SE INTERVJU MED SPRINGSTEEN I BERGEN:
Lofgren våkner for alvor til live på «Youngstown», akkurat i det kveldssolen forsvinner ned bak Bontelabo. Soloen avslutningsvis er mektig og verdt settingen, godt hjulpet av en to svære storskjermer som dobles i høyden når motivet fortjener det.
All mulig honnør til kameracrewet for ypperlig jobbing. Du kunne stå hvor som helst på Koengen, og samtidig være sikker på å få med deg absolutt alt, noe som gjorde konserten mye mer intim enn tilsvarende seanser med for eksempel Neil Young, R.E.M og Kiss i fjor. Selvsagt hjelper det at hele bandet konstant vinker og smiler inn i kameraet.
Ønskelåtene
Likevel, ingen fortjener rosen mer enn sjefen sjøl. Spesielt i konsertens midtparti viser han seg fra sitt mest folkelige og briljante. Publikum får som kjent komme med ønsker, skrevet på pappskilt, som Springsteen selv samler inn. På Koengen ble det «Hungry Heart», «Back In Your Arms» og «Because The Night», sistnevnte en låt Springsteen skrev med og for Patti Smith.
På Springsteens egen setliste, som ble lagt ut på hjemmesiden hans etter konserten, kan man se at Bergen fikk to låter mer enn det som var planlagt. En låt som «Raise Your Hand» ble tydeligvis droppet i siste minutt. En som ble lagt til helt på sparket, var «The River». The Boss ble så sjarmert av en liten bergensjente med låttittelen skrevet i pannen, at han helt spontant dro frem munnspillet og startet klassikeren - til øredøvende jubel og allsang.

VANT FOLKET: Bruce Springsteen & The E Street Band imponerte stort.
Foto: Roy Hilmar Svendsen/NRKSlikt viser hva som er mulig i denne bransjen, og hva publikum bør kunne kreve av artister som har holdt det gående i et tosifret antall år.
Lykke til, Coldplay...
Etter denne uken vil Bergens befolkning kunne deles i to grupper: De som var på Koengen med Bruce, og de som skulle ønske de hadde billett.
Og onsdag går han på scenen igjen, med et show som ifølge gitarist Nils Lofgren blir vidt forskjellig fra tirsdagens konsert.
Stakkars de som skal følge opp dette på Koengen. Lykke til, Coldplay...
LES OGSÅ: vidt forskjellig
LES OGSÅ: Landets sprøeste Springsteen-fan
SETLISTE: Bruce Springsteen, Koengen Bergen 9. juni 2009
| TITTEL: | ALBUM: | ÅR: | |
| 1: | Badlands | Darkness On The Edge Of Town | 1978 |
| 2: | No Surrender | Born In The USA | 1984 |
| 3: | My Lucky Day | Working On A Dream | 2009 |
| 4: | Out In The Street | The River | 1980 |
| 5: | Outlaw Pete | Working On A Dream | 2009 |
| 6: | She's The One | Born To Run | 1975 |
| 7: | Working On A Dream | Working On A Dream | 2009 |
| 8: | Seeds | Live 1975-85 | 1985 |
| 9: | Johnny 99 | Nebraska | 1982 |
| 10: | Youngstown | The Ghost Of Tom Joad | 1995 |
| 11: | Hungry Heart | The River | 1980 |
| 12: | Back In Your Arms | Tracks | 1995 |
| 13: | Because The Night | Live 1975-85 | 1980 |
| 14: | Darlington County | Born In The USA | 1986 |
| 15: | Cadillac Ranch | The River | 1980 |
| 16: | Waiting On A Sunny Day | The Rising | 2002 |
| 17: | The Promised Land | Darknes On The Edge Of Town | 1978 |
| 18: | The River | The River | 1980 |
| 19: | Radio Nowhere | Magic | 2007 |
| 20: | Lonesome Day | The Rising | 2002 |
| 21: | The Rising | The Rising | 2002 |
| 22: | Born To Run | Born To Run | 1975 |
| EKSTRA: | |||
| 23: | Hard Times Come Again No More | (trad., ikke gitt ut av Springsteen) | |
| 24: | Bobby Jean | Born In The USA | 1986 |
| 25: | Land Of Hope And Dreams | God Bless America (div.art.) | 2001 |
| 26: | American Land | We Shall Overcome (ltd.ed.) | 2006 |
| 27: | Glory Days | Born In The USA | 1986 |
| 28: | Dancing In The Dark | Born In The USA | 1986 |
Galleri
Bruce Springsteen
Siste: NRK Hordaland
Nyhetsarkiv Hordaland
- Fekk fast jobb som 74-åring
- Isbad for betre sjølvtillit
- Ni bilvrak funne i sjøen
- FrP seier ja til bompengar
- Distriktselevane slit
- Frykter nedleggelse
- Refleksaksjonen som tok helt av
- – Viktigst at pårørende takket ja
- Ruspåvirkede førere stort problem
- 3 av 10 seter solgt i Eliteserien
- Bergen vinner – Hardanger taper
- Stor skilnad på bensinprisen
- 36 år gammel mann døde i ulykke
- Hurtigrute-TV er norsk kulturarv
- Mann til sykehus etter boligbrann
- Moteduo fra Bergen fikk designpris
- – Kunne mistet synet
- Vil rehabilitere Møhlenpris skole
- Danske blir ny festspilldirektør
- Kvinne døde etter kollisjon
- Har samlet inn DNA i Os
- En person omkom i møteulykke
- Vil gi bort «fuktskadd» miljøbombe
- Trafikkulykke på Haukeli
- Fortsatt kritisk for to skadde
- Frontkolliderte i tunnel
- Snøværet skaper trafikkaos
- Bergensluften kan bli enda verre
- Båt med tre tok inn vann
- Mann og kvinne kritisk skadd
- – Frp må si nei til økte bompenger
- Til sykehus etter utforkjøring
- Evakuerte folk på grunn av brann
- Tyver sendte redningsskøyte på rek
- Lagrer kulde og varme i bakken
- Nytt damanlegg på Gullfjellet
- Sykdom og bråk i Black Sabbath
- Storma ambassadar etter granatåtak
- - FN stemmer over Syria-resolusjon
- Kutter ned på gass-leveranser
- Dømt for beføling av mindreårig
- Armstrong slepp tiltale
- Jente ranet ved Nygårdsparken
- Bompenge-krangel mellom H og Ap
- 310 kanselleringar for Hurtigruten
- 12 års fengsel for drapet på Askøy
- Ønsker liste over mobbekommuner
- Togopprør mot 80-tallsvogner
- Navn på omkomne frigitt
- Vervet 222 i protest mot SV-leder

Bruce Springsteen på Koengen





