10.02.2012
SISTE FRA NRK.NO

Homohetser eller en ny Luther?

Åke Green (Foto: Janerik Henrikson/Scanpix)

Homofile er en kraftsvults på samfunnet, mener Åke Green. Den omstridte svenske pinsepastoren besøker Vestlandet.

Bergen og Stord har i disse dager besøk av den omdiskuterte svenske pinsepastoren Åke Green.

I fjor høst ble han frikjent av svensk Høyesterett for hets av homofile, etter å blitt dømt i en lavere rettsinstans.

Green er på Veslandet i forbindelse med avisen Norge IDAGs sommerstevne "Veien til seier".

 

«Hets mot en folkegruppe»

Pinsepastoren som ble verdenskjent for en preken han holdt i kirka si sommeren 2003. Han ble anmeldt for «hets mot en folkegruppe» og dømt for påstandene, men ble seinere frifunnet i svensk Høyesterett.

Green stod tiltalt for å hevde at:

  • aids oppstod på grunn av homoseksualitet
  • homoseksualitet er en abnormitet, og at seksuelle abnormiteter er en «dyp kreftssvulst på hela samfunnskroppen. Herren vet at seksuelt forvirra mennesker kommer til å voldta dyrene»
  • homoseksuelle er «pedofile eller perverse»
  • homoseksualitet er noe ekkelt man velger å bli. «En frisk tanke som har blitt byttet med en smittet. Ett friskt hjerte som har blitt byttet mot ett sykt.»

-Angrer ingenting

- Jeg angrer ingenting, sier Green nå. Han skal de neste dagene besøke Bergen, Stord, Haugesund og Karmøy. Og dette er noe av budskapet hans:

- Sodoma og Gomorra gikk under på grunn av den umoral som var rådene der. Det som var lokalt der skal bli globalt - det skal bli en verdensbevegelse nå. Det ser vi i dag med homoseksualiteten som brer seg. Ikke bare det, de øvrige seksuelle abnormitetene utbreder seg også.

«Nordens Martin Luther»

- Han har gjort en innstats for den vestlige verden som på mange måter har Martin Luthers dimensjoner over seg fordi han har stått fram som en profetrøst, mener Jan-Aage Torp i Oslokirken om Åke Green.

Også arrangør Finn Jarle Sæle, redaktør i avisen Norge i Dag, sammenligner den omstridte pastoren med Luther.

- Han er en Martin Luther for Norden som har stått opp for ytringsfriheten, retten til å lese og forkynne Bibelen, sier Sæle.

 

Siste: NRK Hordaland

Verradar Vestlandet

Radar Vestlandet

Nyhetsarkiv Hordaland