26.05.2012
SISTE FRA NRK.NO

Korps-boikott 17. mai

Musikkorpsene Odda Musikklag og Odda skolekorps vil ikke spille 1. mai og 17. mai fordi de blir kastet ut fra øvingslokalene sine.

Odda Musikklag (Foto: Torgeir Beck Lande/NRK)

Odda Musikklag. Arkivbilde

Foto: Torgeir Beck Lande/NRK

Korpsene øver i den gamle yrkesskolen som skal avvikles som kommunalt bygg i Odda i september, skriver Hardanger Folkeblad.

Det er for dyrt å brannsikre bygget, og korpsene må i likhet med mange andre lokale lag og foreninger finne seg et nytt sted å oppholde seg.

Nytt møte 8. mai

En annen løsning er at det blir opprettet en stiftelse, eller at lagene og korpsene må ta hånd om driften av bygget selv.

- Vi har fått et brev om at vi måtte være ute av bygget innen to måneder, men det har aldri vært snakk om utkastelse, sier korpslederne Hilde Angell og Randi Landa.

Korpsene vil i første omgang droppe 1.mai-feiringen i Odda som en første protest. De er innkalt til nytt møte med kommunen 8. mai, og de stiller der med et klart krav.

- Om ikke Odda Bygg og Eiendom kommer med en ny løsning på dette møtet, vil vi også holde oss borte fra 17-mai-toget, sier korpsene i en uttalelse som er sendt til ordfører, politikere og andre i kommunen.

- Må ha egnet øvingslokale

- Politikerne vet ikke helt hva de har gjort. Det finnes ingen andre lokaler som er egnet for korpsøving i Odda, sier Jan Fodnes, dirigent i Odda musikklag.

- En slik handling inspirerer ikke oss til å holde på med denne flotte hobbyen. Et fungerende korps må ha øvingslokaler hvor du slipper å flytte på tunge instrumenter opp trapper og inn dører, heter det i brevet fra korpsene til Odda kommune.

Siste: NRK Hordaland