26.05.2012
SISTE FRA NRK.NO

Bergen har fått kjempebot

Marianne Sævig (Foto: NRK Brennpunkt)

– STYRKER VÅR SAK: Marianne Sævig har fortsatt diagnosen kronisk utmattelsessyndrom etter at hun fikk i seg parasitten Giardia i 2004.

Foto: NRK Brennpunkt

Bergen kommune har fått en bot på 800 000 kroner etter Giardia-utbruddet i 2004.

– Dette er bare et bevis på at flere mener det vi mener, og at kommunen har gjort en grov feil. Dette styrker vår sak, sier Marianne Sævig.

Hun er en av de mer enn 20 personene som fikk diagnosen kronisk utmattelsessyndrom, ME, etter hun fikk i seg parasitten Giardia i 2004.

Hun er fortsatt syk, og måtte avbryte studiene på grunn av sykdommen. Hvis hun ikke hadde blitt smittet av Giardia-parasitten, hadde hun vært ferdig utdannet i fjor.

SE VIDEO: Giardia-bot til Bergen kommune

– Alvorlig

Sævik får støtte av politiadvokat Tore Johan Sørland. Han mener kommunen har brutt Matloven og drikkevannsforskriftene.

– Saken er alvorlig fordi Bergen er en stor by som leverer drikkevann til mange mennesker, sier han til NRK.

Ifølge Sørland er det dette som er grunnen til at boten er blitt såpass stor.

Byråd for byutvikling i Bergen kommune, Lisbeth Iversen, sier hun er overrasket over boten. Kommunen har enda ikke bestemt om den skal godtas.

– Vi har sendt dette videre til kommuneadvokaten som skal vurdere saken juridisk, sier hun til NRK.

1400 ble syke

Når han har gjort sine vurderinger, skal politikerne ta stilling til om Bergen kommune skal godta boten. Derfor kan ikke Iversen si noe om hun vil gå inn for at kommunen skal godta boten eller ei.

– Det er for tidlig å si, sier hun.

Heller ikke kommuneadvokat Helge Strand kan kommentere dette enda.

Mer enn 1400 mennesker ble syke av å drikke kommunalt vann fra Svartediket i 2004. Av disse fikk 20 personer diagnosen ME. Over 5000 mennesker ble smittet av parasitten.

– Jeg er heldig hvis jeg kommer tilbake i arbeidslivet om fire år, sier ME-syke Marianne Sævig.

(NRK)

Siste: NRK Hordaland