Varaordfører skal ha foreslått kastrering av unggutter

Ordfører i Dovre kommune Bengt Fasteraune vil rådføre seg med politiet om eventuelle brudd på taushetsplikten.
Foto: Runar Henriksen Jørstad/NRKArbeiderpartipolitiker Øyvind Frich reagerte sterkt da varaordføreren i Dovre kommune skal ha kommet med uttalelser om kastrering av to gutter. Ordfører Bengt Fasteraune kjenner seg ikke igjen i saken.
Publisert 13.11.2012 11:17. Oppdatert 13.11.2012 11:50.
- Skriv ut
Det var under et formannskapsmøte i Dovre kommune 1. november at uttalelsene skal ha kommet.
– Groteske uttalelser
– Flere saker sto på møtelista, blant annet to saker som var unntatt offentligheten. De omhandlet to elever som trenger ekstra økonomisk støtte og oppfølging, sier arbeiderpartipolitiker Øyvind Frich.
En diskusjon rundt den økonomiske støtten til disse utartet seg, ifølge Frich.
– Varaordføreren uttrykte holdninger som tilhører en fortid ingen ønsker skal komme tilbake. Han kom med forslag om å sende barna på institusjon og muligheten for kastrering og en eventuell medisinering av disse to.
Ifølge Frich skal varaordfører Per Arnold Backe også ha stilt spørsmål om disse barna ville få en seksuelt utagerende rolle når de ble større.
– De groteske og sjokkerende uttalelsene gjorde at de fleste ble satt ut der og da. Jeg tenkte over det i ettertid og mener jeg var i min fulle rett da jeg tok opp dette med Ola Ødegård i organisasjonen Rettferd for taperne.
– Kjenner seg ikke igjen
Selv mener Frich at uttalelsene skal ha blitt sagt i fullt alvor.
– Det er ingen tvil om det, men hadde det blitt sagt som en spøk hadde ikke det vært mer akseptabelt. Spesielt fordi det var i en spare-kontekst, det startet med fokuset på økonomi og gikk videre til å plassere unger på institusjon.
Dovre-ordfører Bengt Fasteraune vil ikke uttale seg om hva som kom fram på møtet i formannskapet, men reagerer på det som har kommet fram i media.
– Jeg kjenner meg ikke igjen i den beskrivelsen som presenteres i Dagbladet i dag. Det ble tydeliggjort at møtet var lukket og det er viktig for meg å få belyst taushetsplikten, både på generelt grunnlag og i forhold til en sak som rammer tredjepersoner i så stor grad.
– Vil kontakte politiet
Alle ansatte og politikere i Dovre kommune har skrevet under på en avtale om taushetsplikt. Fasteraune sier han vil vurdere muligheter for en anmeldelse.
– Jeg vil rådføre meg med politiet i denne saken. Det er vanskelig å legge fram saker når jeg ikke har tiltro til de som er tilstede på møter.
Varaordfører, og den som angivelig skal ha kommet med disse uttalelsen, Per Arnold Backe viser til taushetsplikten og vil ikke uttale seg om saken til NRK.
Siste nytt fra Hedmark og Oppland
- Riksveg 3 og E6 åpnet igjen
- Flaumskadar for nær 170 millionar
- H2O-cup i vannfylte Vikingskipet
- Dagen derpå i Kvam
- Kunne hindret flommen i fjor høst
- Store skader i kjellere
- Unntak for hviletid under flommen
- Forsker på barnefamilier og flom
- Forventer Mjøsa kommer inn i puben
- To til sjukehus etter ulykke
Siste riksnyheter
Venter fortsatt på flomerstatning - Store innsjøer fortsetter å stige
- – Opptøyer lite sannsynlig i Oslo
- Politikerne vil stoppe Fredriksen
- E6 gjenåpnet gjennom Gudbrandsdalen
- Faren avblåst etter «granat»-funn
- Fredriksen kan bli ubestridt størst
- - Hellas er asyl-versting i Europa
- Her blir politimannen knivstukket
- Flommen kan bli enda verre
- To razziaer etter kjøttøks-drap
- Rystet over drap med kjøttøks
- Bilbombe råka fransk gruve i Niger
- Børsen i Japan stupte
- Cameron innkaller til krisemøte
- Nye opptøyer i Stockholm
- Amerikanske droner drepte Awlaki
- – Mange reddet av tornadorom
- Pågrepet etter skyting på Jessheim
- Borgermester i crack-skandale
nrk.no/sport
Leder i Vikinghordene beklager - – Det er bare seier som er godt nok
- Hegle Svendsens bror blir smøresjef
- Vikingdirektøren ut mot hordene
- Riise terger AaFK på Twitter
- LeBron James er underbetalt
- TIL tester ny keeper
- Johaug: – Uaktuelt å gå ut av laget
- – Di Luca dopingtatt
- Nasjonal folkeavstemning avvist
Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland
Flere må koke drikkevann - E6 og riksveg 3 forblir stengt
- Ikke vært så stor siden 1995
- Fortvilte folk i Kvam
- Overtent bolig i Hunndalen
- – Godt å bli trodd
- Problemer for syketransporten
- - Keine skilt, das ist problem
- Slik ringer du 112 uten mobildeknin
- Fortsatt stor fare for jordras
- Våt camping på Rena
- Hodeskaller gravd fram av flomvann
- Stoltenberg besøker flomområdene
- Larsen mener maks 10 måneder
- Fikk trestokker inn gjennom huset






