Norge og Sverige med felles ulvepolitikk

i Senterparitet i Trygve Slagsvold Vedum, ordfører i Eidskog kommune Knut Gustav Woie, ordfører i Eda kommune, Johanna Söderberg, fylkesordfører i Hedmark, Arnfinn Nergård og leder i Värmland Centerpari, Daniel Bäckström møttes torsdag i Morokulien for å diskutere rovdyrpolitikk.
Foto: Vera Wold /NRKSenterpartiet presser på for å få til et snarlig svensk-norsk samarbeid om grenseulv. De vil sikre at bygdefolket blir hørt.
Publisert 01.09.2011 15:35.
- Kommentarer
- Skriv ut
– Den største utfordringen er at veldig mange av dem som bestemmer hvordan ulvepolitikken skal være sitter langt unna ulvesona.
Det sier nestleder i Senterpartiet, Trygve Slagsvold Vedum. De ønsker å få fram de som blir berørt av ulvepolitikken på en enda bedre måte, slik at det kan bli lettere å ta ut ulv.
– Det skaper så mye konflikt når det sitter en i Stockholm eller i Oslo og definerer hvordan din virkelighet skal være når du bor her på riksgrensa.
Ulven kjenner ingen grenser
Enigheten var stor da de svenske og norske senterpartipolitikerne i dag møttes i Morokulien, midt i ulveland, til felles kamp.
Den skandinaviske ulvestammen, som hovedsaklig befinner seg i Sverige, kjenner ingen grenser. Derfor mener Trygve Slagsvold Vedum, at det nå er viktig å få til en felles bestandsregistrering og fordeling av grensulv så fort som mulig.
Etter dagens oppstartmøte blir det et nytt møte i Stockholm etter valget.
- Les også: Provosert av ulvesamarbeid
– EU er en utfordring
Lisensjakta på ulv i Sverige ble sterkt kritisiert av EU. Leder i Värmland Centerparti, Daniel Bäckstrøm, ser EU-medlemskapet som en utfordring.
– En ting er hvordan Sverige tvinges til å følge EU og deres juridiske diskusjoner som pågår nå. Og så er det sånn at ulveproblematikken og antall ulver øker kraftig i Sverige, sier Daniel Bäckstrøm.
Trygve Slagsvold Vedum sier det er tvingende nødvendig å få til en løsning sammen med Sverige. For grenseulvene er felles og de har ikke blitt regnet med før, sier han.
Grenseulven telles ikke
- Folk har nesten følt at de har blitt holdt for narr. For grenseulvene har ikke blitt regnet med verken i det norske eller svenske bestandsmålet, sier Slagsvold Vedum.
Målet til Senterpartiet og Slagsvold Vedum er at konfliktnivået skal ned og at man altså teller med grenseulvene.
Valg 2011 Hedmark
Siste nytt fra Hedmark og Oppland
Torget: Hedmark og Oppland - Din lokale møteplass
Siste poster på Torget
Siste riksnyheter
Partane i Oslo-meklinga tek pause - Vil ikke myke opp egenkapitalen
- Minst åtti drept i Syria fredag
- Brasils president med miljøveto
- Pingvin fanget i Tokyo
- BI-lærer anklages for juks
- Nordmann blir klimatopp
- Svenn Stray er død
- Pavens butler arrestert
- Valgthriller i Egypt
- Massearrestasjoner i Baku
- Tre drept i bombeangrep i Tyrkia
- E18 stengt etter ulykke
- Historisk hendelse i rommet
- To hardt skadd i trafikkulykke
- Ble stående på jernbanesporet
- Varsler kaos i flytrafikken
- Bankia trenger 150 milliarder
- Unio trapper opp streiken
- – Ville forstått våre krav
nrk.no/sport
Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland
Streik i kommune og stat - Køyrde av vegen og hamna i elva
- Ingen nasjonal feiring av Prøysen
- Boikotter næringslivet i Engerdal
- Dyretragedie i Engerdal
- Folkeavstemning om målform
- Airbag-bande på ferde igjen
- Soppen på Basthjørnet er historie
- Åpner Munch-senter i Løten
- Vil ha Erik Røste som skipresident
- Vil ikkje ha ellevte skuleår
- 900 roande tablettar borte
- Mann skadd i paragliderulykke
- Gutt (9) overkjørt av bil på Gjøvik
- Vil innføre et ekstra skoleår







Guardiola tok farvel med cupgull