26.05.2012

Valfarter til Trysil for å se bjørn

Unike bjørnebilder i Trysil

  • Ei binne og ungen hennes holder til på et jorde bare 200 meter fra fylkesvei 584 i Trysil.
  • Den lille bjørnungen slapper av mens mor fikser mat.
  • Ryktene om binna og ungen henens har spredt seg som ild i tørt gress. Søndag kveld kom 120 personer for å se på bjørnene i Trysil.
  • Det er sjelden observert bjørn vest for Trysilelva, sier eksperter. Dette er derfor ganske unikt.
  • Bjørnebinna bryr seg ikke om tilskuerne, men reagerer litt når folk hoster!
  • Ferske matvarer gjør området i Trysil fristende for en liten bjørnunge.

I går kveld dro over 120 mennesker til Trysil for å se på binna og ungene hennes.

Ryktene om bjørnebinna og ungen hennes begynte allerede å svirre i forrige uke. Og Per Mørch og May Stenbrenden som har hytte mellom Osen og Vestby i Trysil fikk ryktene bekreftet på tirsdag.

SE VIDEO AV DE LEKENDE BJØRNENE:

Valfarter til Trysil for å se bjørn

– En person hadde kjørt forbi med traktor og oppdaga dyr på jordet. Han trodde først det var villsvin, men da han så nærmere mente han å skimte to bjørner, forteller Mørch.

Og ganske riktig. På et jorde i Trysil - bare 200 meter fra fylkesvei 584 holder ei bjørnebinne og ungen hennes til. Og mor sjøl bryr seg lite om de nysgjerrige menneskene.

Reagerer på hosting

NRK-fotograf Jørn Nordli har vært i Trysilområdet i helga og fikk filmet det unike paret.

– Det er ei skytterbane like ved og mange var spente på hvordan binna ville reagerer når de begynte å skyte der. Men binna løfta bare litt på hodet før hun fortsatt å spise gras, forteller Nordli.

Men bjørnemor er var på ulike lyder fra folk.

– Folk står ikke langt unna binna og ungen hennes, men det bryr ikke binna seg om. Men når noen hoster er hun på vakt, sier Nordli.

Bjørnunge i Trysil (Foto: Jørn Nordli)

Bjørnungen ser ut til å trives på jordet i Trysil.

Foto: Jørn Nordli

Valfarter til Trysil

Ifølge eksperter er det sjelden å se binner vest for Trysilelva. Binna og ungen er derfor unike på flere måter.

Trolig har de ligget i hi i nærheten. Bjørnungen er rundt fire måneder.

Tryslingene valfarter nå til stedet for å se bjørnebinna der den går og gresser sammen med ungen sin. For bjørnen har oppholdt seg på det samme jordet flere dager på rad.

– I går var det 120 mennesker her for å se på bjørnene, forteller Per Mørch.

Han har sett binna i dag også, men da kom hun uten ungen sin.

Nå er tryslingene spente på om de er på vei videre eller om de vil være tryslinger en stund til...

Banner valgresultat 2011 468x110

Siste nytt fra Hedmark og Oppland

Se Østnytt-sendingene her.

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland