10.02.2012

Ikke så sunt som vi trodde

poteter (Foto: Baloncici)

Poteten er ikke så sunn som vi trodde. Derfor er den fjernet fra «må ha-listen».

Poteten mister terreng til selleri, hvitløk og tomater når Ernæringsrådet nå legger fram sitt utkast til nye kostråd.

Etter å ha vært regnet som et «5 om dagen-produkt» i mange år, mener forskerne nå at de ikke har nok dokumentasjon til å kunne anbefale folk å spise mer poteter.

Dette kan få konsekvenser i potetfylket Hedmark.

Hard konkurranse

Poteter (Foto: Camilla Moe Røisland/NRK)

Kanskje må potetdyrkere nå se på nye løsninger for vise fram produktet sitt?

Foto: Camilla Moe Røisland/NRK

– Dette må vi se på som en utfordring, sier Gudmund Tronsmoen.

Han er potetbonde og en av eierene av «Auma Mandel» i Alvdal. Med konkurranse både fra ris, pasta og importerte poteter tror han potetdyrkere må begynne å tenke litt annerledes for å nå fram i markedet.

– Det er små ting vi kan gjøre i alle ledd av produksjonen. For eksempel kan vi sikre godt jordsmonn, sortere bedre etter størrelse og vaske potetene så vi kan avdekke småfeil, sier han.

– Ikke bytt poteten mot hva som helst

Ifølge leder i Ernæringsrådet, Haakon Meyer, har potetens rolle vært grundig diskutert i arbeidsgruppa. Selv om rådet ikke vil anbefale oss å spise mer potet, sier leder Meyer at vi ikke må bytte ut poteten med hva som helst.

– Hvit ris og vanlig pasta er for eksempel ikke noe sunnere alternativ. Poteten gjerne kan inngå i et variert kosthold i følge de nye rådene, og de små knollene inneholder definitivt gode næringsstoffer som fiber og vitamin C, sier han.

«Poteten er ute av anbefalingene fordi vi ikke har god nok dokumentasjon for aktivt å anbefale den som en del av frukt og grønt.

»

Ernæringsrådets leder Haakon MeyerNRK.no

Vil gjøre poteten lekker

Og selv om poteten kanskje ikke er like sunn lenger, vil Gudmund Tronsmoen kjempe for potetens framtid.

– Hvis du ser på utenlandske poteter i butikken, så ser de ofte veldig lekre ut. Der har vi mye å hente, sier Tronsmoen.

Han er heller ikke i tvil om hva han vil gjøre for å kjempe potetens sak.

– En god idé ville vært å alliere seg med matglade mennesker og flinke kokker. Om poteten er en av «5 om dagen», eller ei, er det viktig å vise fram at det er mye godt man kan lage av poteten, sier han.

Poteter og rødløk (Foto: Vegard Stana/NRK)

Gudmund Tronsmoen mener det er viktig å vise fram hva poteten kan brukes til.

Foto: Vegard Stana/NRK


Banner valgresultat 2011 468x110

Siste nytt fra Hedmark og Oppland

Se Østnytt-sendingene her.

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland