26.05.2012

Nye varder et stort problem

Folks ønske om å sette spor etter seg i naturen ved å bygge varder kan ødelgge kulturminner, advarer kultursjefen i Rendalen.

 

Det er et like stort problemet at folk bygger ny varder i fjellet, som at landemerker som Tvillingvarden blir rasert. Det mener kultursjefen i Rendalen, Toril Andreassen.

- Det er ikke bestandig at de som bygger varder helt vet hvor de tar steinen i fra. De kan faktisk i iveren etter å bygge nytt ødelegge kulturminner, sier Andreassen.

Og det bygges mye, til bekymring for kommunen, forteller hun. I fjor sommer ble det oppdaga nye varder i Veslesvennskaret. - De var bygd med sten fra gamle fangstanlegg som ligger der, sier Andreassen.

Nå oppforder hun folk til å tenke seg om: - Jeg skjønner hvofor noen synes det er artig, men samtidig kan de gjøre ubotelig skade ved å gjøre dette.

 

Banner valgresultat 2011 468x110

Siste nytt fra Hedmark og Oppland

Se Østnytt-sendingene her.

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland