10.02.2012

Trekker seg i protest

Hunder i bur (Foto: Hanne Røn Arntsen/NRK)

Alle de seks andre i nemnda trekker seg i protest. Bare lederen i dyrevernsnemnda i Solør står nå igjen.

Alle de seks medlemmene i dyrevernsnemnda i Solør trekker seg i protest mot Mattilsynets avgjørelse om hundesaken i Åsnes.

Dyrevernnemnda mener flytting tilbake til kvinnen er et overgrep mot hundene.

Les: Åsnes-kvinnen får tilbake hundene

- Hundene var i en tilstand jeg som jeg ikke har sett før. Gjennom 27 år jeg har drevet her har jeg aldri mottatt dyr i en så dårlig forfatning som disse, sa innehaveren av katte- og hundehotellet som overtok hundene i mai.

Les: Valper søker eiere

Uten dyrevernnemnd

Nå har altså Mattilsynet bestemt at kvinnen som eide hundene skal få fire av dem tilbake.

Dermed besluttet dyrevernnemnda før helgen å trekke seg.

Det ble i dag kjent at det kun er leder, Bente Hauge, som nå sitter igjen. Dyrevernsnemnda er nå ikke vedtaksføre med kun ett medlem, slik at det ikke kan fattes beslutning og vedtak, når nye saker kommer opp.

Hele nemda var enige om avgjørelsen om at de trekker seg fra sine verv. Solør står nå uten en dyrevernsnemnd.

I strid med loven

- Det gjør man direkte gjennom Mattilsynets vedtak, om at de har akseptert en standard for hundehold. Nemndsmedlemmene finner at dette er i strid med lov om dyrevern. Og nemnda kan ikke akseptere en slik standard, sier Hauge.

Hauge blir sittende igjen for å følge opp saken i Åsnes videre.

Banner valgresultat 2011 468x110

Siste nytt fra Hedmark og Oppland

Se Østnytt-sendingene her.

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland