Bryter pensjonsforhandlinger

Høyre, KrF og Venstre bryter forhandlingene med regjeringspartiene om et nytt pensjonssystem.
Publisert 22.02.2007 14:08. Oppdatert 22.02.2007 15:29.
- Skriv ut
De tre tidligere regjeringspartiene mener de rød-grønne ikke er villige til å imøtekomme krav om pensjonspoeng for omsorgsarbeid - og at private pensjonsavtaler skal være en del av pensjonsforliket.
Det er viktig å få til et bredt forlik slik at pensjonssystemet ikke endres hver gang en ny regjering overtar.
- Vi forventet at regjeringspartienes uttalte ønske om et bredt pensjonsforlik ikke bare var store ord, men noe de ville følge opp i forhandlingene. Det skjedde dessverre ikke. Vi ble kun invitert til å stemme for regjeringens forslag, uttaler Martin Engeset (H), Åse Gunhild Woie Duesund (KrF) og André N. Skjelstad (V).
Regjeringspartiene har derimot ikke gitt opp håpet om å få i havn et forlik. I ettermiddag signaliserer de at de vil fortsette forhandlingene med de parlamentariske lederne.
- Det er ikke uenighet om enkeltkrav som er bakgrunnen for situasjonen vi nå har kommet opp i. Helheten i forhandlingssituasjonen tilsier imidlertid at det nå bør etableres kontakt mellom de parlamentariske lederne, sier regjeringspartienes forhandlingsleder Sverre Myrli i Arbeiderpartiet.
Fire krav
Høyre, KrF og Venstre har stilt fire hovedkrav til pensjonsreformen:
- Økt såkalt opptjeningstak - at en kan tjene opp pensjon inntil en viss sum regnet ut fra grunnsummen i Folketrygda
- Gjeninnføre ordninger knyttet til privat pensjonssparing
- Unngå dårligere pensjon for de med høyere utdanning
- Uttelling for ulønna omsorgsarbeid i hjemmet
Hvis de ikke får gjennomslag for disse kravene, vil det blant annet få konsekvenser for studenter og de som utfører omsorgsarbeid i hjemmet.
Høyre, KrF og Venstre understreker at de er villig til å gjenoppta forhandlingene når som helst, men understreker at det da må foreligge det de kaller "et reelt tilbud som kan føre fram til et felles forlik".
(NRK/NTB)Pensjonsreformen
- Råder seniorer til å gå til sak
- Kutter i stortingspensjonene
- - Skulle tatt pensjonsoppgjør før
- - Pensjonsreformen kan diskriminere
- En av to vil ha tidligpensjon
- – Streik mot pensjonsran
- Pensjonsforlik i havn
- Bryter pensjonsforhandlinger
- - Dårleg nytt for pensjonistane
- Valfri pensjon frå 62 år
- - Alle tjener på pensjonsreformen

Stabilt for elever etter bilulykke
- Vi vil aldri anerkjenne Israel
