Regjeringen Stoltenberg av 17.10.2005 - Regjeringen Stoltenberg av 17.10.2005. - Foto: Sigurdsøn, Bjørn / SCANPIX

Regjeringen Stoltenberg av 17.10.2005.

Foto: Sigurdsøn, Bjørn / SCANPIX

Snart presenterer Jens Stoltenberg sitt nye mannskap, og trolig blir det utskiftninger fra dagens statsrådsliste.

Les: Hvem skal ut av regjeringen
Les: - Ap vil ha kunnskapsministeren

Men hvor lenge blir de sittende, de ulike ministrene som kommer til å la seg fotografere rundt et ovalt bord i oktober en gang?

17. oktober 2005 - Jens Stoltenberg og de rødgrønne har vunnet valget. På slottsplassen presenterer han sitt mannskap på 18. Noen av fjesene blir beskrevet som overraskende og spenstige valg.

Men i løpet av fireårsperioden fram mot 2009 blir det gjort en del bytter. Og noen av byttene ble også raskt byttet ut igjen.

Rundt noen av dem var det temmelig mye oppstand og skriverier i mediene.

Ute av øye, ute av sinn: Her er et kjapt tilbakeblikk på statsrådene som ikke fikk så lang levetid, og omstendighetene rundt deres sorti.

Manuela Ramin Osmundsen

Manuela Ramin-Osmundsen ble utnevnt til statsråd i Barne- og likestillingsdepartementet 18. okt 07. - Manuela Ramin-Osmundsen ble utnevnt til statsråd i Barne- og likestillingsdepartementet 18. okt 07. - Foto: Junge, Heiko / SCANPIX

Manuela Ramin-Osmundsen ble utnevnt til statsråd i Barne- og likestillingsdepartementet 18. okt 07.

Foto: Junge, Heiko / SCANPIX

Manuela Ramin-Osmunden statsråd i barne-og likestillingsdepartementet fra 18. oktober 2007 til 15. februar 2008.
Ramin-Osmundsen trakk seg som minister etter kritikk av omstendighetene rundt ansettelsen av Ida Hjort Kraby som nytt barneombud.

Helen Bjørnøy

Helen Bjørnøy overtar stafettpinnen fra miljøvernminister Knut Arild Hareide 17. oktober 2005. - Helen Bjørnøy overtar stafettpinnen fra miljøvernminister Knut Arild Hareide 17. oktober 2005. - Foto: Holm, Morten / SCANPIX

Helen Bjørnøy overtar stafettpinnen fra miljøvernminister Knut Arild Hareide 17. oktober 2005.

Foto: Holm, Morten / SCANPIX

Helen Bjørnøy, statsråd i Miljøverndepartementet fra 17. oktober 2005 til 17. oktober 2007.

Bjørnøy mottok kritikk fra mange for regjeringens miljøpolitikk. Etter lokalvalget i 2007 ble hun utpekt til syndebukk for SVs katastrofevalg, og gikk av like etter. Ble etterfulgt av Erik Solheim.

Odd Eriksen

Odd Eriksen ble nærings- og handelsminister 17.10.2005. - Nærings- og handelsminister Odd Eriksen. - Foto: Sigurdsøn, Bjørn / SCANPIX

Nærings- og handelsminister Odd Eriksen.

Foto: Sigurdsøn, Bjørn / SCANPIX

Odd Eriksen statsråd for Nærings- og handelsdepartementet fra 17. oktober 2005 til 29. september 2006.

Eriksen ble rikskjendis da han var med å overmanne kapreren på et Kato Air-fly i 2004 og avverget at det styrtet nær Bodø. Fikk kritikk for å være en lite synlig næringsminister. Ble etterfulgt av partifellen Dag Terje Andersen.

Åslaug Haga

Åslaug Haga overtar som minister for olje- og energidepartementet. - Åslaug Haga overtar som minister for olje- og energidepartementet 21.09.2007. - Foto: Erichsen, Jarl Fr. / SCANPIX

Åslaug Haga overtar som minister for olje- og energidepartementet 21.09.2007.

Foto: Erichsen, Jarl Fr. / SCANPIX

Åslaug Haga ble statsråd i olje- og energidepartementet fra 21. september 2007 til 20. juni 2008.

Haga gikk av etter at det ble avslørt at hun og mannen hadde leid ut stabburet sitt uten tillatelse.

(NRK)