– Jeg var veldig glad i Donald som liten. Onkel Skrue sparte på sin første mynt. da den nye 50-øringen kom, sparte jeg på den. Så måtte jeg spare på de neste også. Det ble flere og flere syltetøyglass, sier Mads Larsen.
Han dumper fra seg den tunge børen sin på skranken hos Sparebanken Nord-Norge. Rundt 15 år med sparing har resultert i 45 kilo med 50-øringer.
De sto først samlet i vinduskarmen, men når det ikke ble plass der, ble samlingen flyttet ut i en bod, hvor den også var i ferd med å ta for stor plass.
Aldri brukt en 50-øring
– Jeg har aldri brukt en eneste 50-øring. Alle er spart, forklarer Mads.
Han har fått igjen 50-øringer på butikken, funnet dem på gata og på mer uvanlige plasser.
– Det særeste stedet jeg har funnet en 50-øring er under dykking. Den lå på mellom åtte og ti meters dyp, sier Mads.
Men det er ikke lett å få fraktet 45 kilo mynt de få meterne fra bilen til banken. Med en pose over hver skulder, og en kasse mellom hendene, klarer Mads akkurat å ta seg opp trappene og inn i banken.
– Mange har vært innom med sparebøsser, og lignende, men ikke noe som dette, sier Alexander Uhre Mikkelsen, avdelingsleder for person og marked i Sparebanken Nord-Norge.
Han forteller at banken vil matche verdien av myntene til Mads øre for øre og gi pengene til Kreftforeningen. De har i disse dager en kampanje og samler inn 50-øringer til kreftsaken.
Men akkurat hvor mye penger det er snakk om, får ikke Mads vite før i slutten av uka. Banken har ingen tellemaskin som kan håndtere mengden, så myntene blir sendt til NOKAS for å telles.
– Jeg har kommet farm til at det i hvert fall er 12.000 mynt, eller 6.000 kroner der, sier Mads.
Nå lover han at han prøve å ikke starte noen nye samlinger.
– Dette er jo ikke like lønnsomt som samlingen til onkel Skrue. 6.000 kroner på 15 år er jo ikke mye til avkastning, ler Mads Larsen.