Ulykke på E8 - I mange av dødsulykkene i Nord-Norge var fart en medvirkende årsak. - Foto: TThomas Sørensen, NRK /

I mange av dødsulykkene i Nord-Norge var fart en medvirkende årsak.

Foto: TThomas Sørensen, NRK

Flest dødsulykker skyldes høy fart

I 46 prosent av dødsulykkene i Nord-Norge i fjor var for høy fart etter forholdene en medvirkende årsak.

I løpet av fjoråret mistet 33 personer livet i trafikken i de tre nordligste fylkene. En rapport fra ulykkesanalysegruppa (UAG) i Statens Vegvesen Region Nord, viser at i hele 46 prosent av disse ulykkene så kjørte bilen for fort i forhold til fartsgrensen eller kjøreforholdene på stedet.

– Tradisjonelt sett har vi sett at fart spiller en større rolle i ulykkesstatistikken i Nord-Norge enn i resten av landet, sier regionvegsjef Torbjørn Naimak til NRK.

I seks av de 26 dødsulykkene var føreren ruset, og i minst fire av dødsulykkene så brukte ikke de som mistet livet bilbelte, skriver UAG i en pressemelding.

Bidrar med informasjon

De siste årene har rundt 40 prosent av de som mistet livet i trafikken i nord, ikke brukt bilbelte.

UAG mistenker at tallet ligger nærmere 40 prosent også i år, siden de i flere av dødsulykkene ikke vet sikkert om de omkomne brukte bilbelte.

UAG legger vekt på at flesteparten av ulykkene har flere medvirkende årsaker.

– Hva kan gjøres for å få ned andelen som kjører for fort?

– Vi kjører fartskampanjer, for å bidra med informasjon og skape holdningsendringer. Det skal tydeligvis en del mer til for å få enkelte til å forstå alvoret i å kjøre for fort, sier Naimak.

Han sier at vegvesenet samarbeider tett med politiet, som kontrollerer fart i trafikken.

Selv har vegvesenet valgt å sette ned fartsgrensen enkelte steder på grunn av ulykkesfaren, og det har også blitt satt opp automatisk trafikkontroll på flere strekninger.

Halvparten er utforkjøringsulykker

Halvparten av ulykken som resulterte i dødsfall, er utforkjøringsulykker og 30 prosent er møteulykker. I en av ti ulykker er terrenget langs veien med på å gjøre skadeomfanget større.

Av de 26 dødsulykkene skjedde ni i Nordland, ti i Troms og sju i Finnmark.

I tillegg til de 33 som døde, ble 11 personer hardt skadd, og 14 lettere skadd i de samme ulykkene.

UAG nevner at i to av fjorårets dødsulykker var en buss involvert, og at spesielt dødsulykken i Lavangsdalen fikk et stort omfang, med fem omkomne, og tre skadde.

For å gjøre selve vegen tryggere, foreslår UAG utbedring av rekkverk og sideterrenget til vegen og midtrekkverk eller oppmerket bredt midtfelt mellom kjøreretningene.