I dag startet rettssaken mot den 23 år gamle mannen som står tiltalt for voldtekten ved Posthuset i Bodø sentrum i januar i år.
23-åringen innrømmer seksuell omgang med kvinnen, men hevder det var frivillig.
Da den angivelig voldtekten fant sted natt til 8. januar ble mannen jaget gjennom store deler av Bodø sentrum av personer som kom til.
23-åringen hevder kvinnen deltok frivillig, men plutselig nektet da det nærmet seg andre personer.
– Da det dukket opp andre mennesker, lot hun som om jeg voldtok henne, sa han gjennom sin tolk i retten.
(artikkelen fortsetter under)
Her startet han jakten på voldtektsmannen.
Har søkt om asyl
23-åringen, som kommer fra Eritrea, har bodd i Norge i rundt to år. Han har søkt om asyl i Norge, og venter svar i løpet av mai.
Han forklarte seg på sitt eget morsmål, og ble oversatt av tolk. Mannen forklarte at han sammen med en venn dro på en fest lørdag 7. januar. Han drakk øl til festen ble avsluttet i tretiden.
Snakket med fornærmede
I Glasshuset i sentrum stilte han seg i kø for å kjøpe mat på Burger King. Mannen hevder å ha møtt fornærmede her, og at de veksler noen ord.
På vei hjem oppdaget han at han hadde mistet en pakke sigaretter, og gikk tilbake til sentrum. Der møter han fornærmede igjen, og han tilbød seg å følge henne, noe hun aksepterte.
Ifølge tiltalte, hold de rundt hverandre og gikk i retning Posthuset.
Ved Posthuset kysset de, og befølte hverandre. Hele veien var fornærmede frivillig deltaker til det som skjedde, forklarer han. Men da det nærmet seg andre personer, protesterte hun og nektet.
-
Les også:
Ble fanget på overvåkingskamera
- Les også: Må sitte inne helt til rettssaken
Endret forklaring
Her sprang gjerningsmannen gjennom Bodø sentrum.
Foto: Salten politidistrikt
Statsadvokaten brukte mye tid på å vise til sprikende forklaringer tiltalte hadde gitt i avhør hos politiet.
Den tiltalte nektet først i politiavhør å ha noe med den anmeldte voldtekten å gjøre, men tilsto etter å ha blitt konfrontert med bilder fra overvåkingskamera.
Mannen forklarer at han reiste seg opp, og begynte å løpe, da to personer kom til. I politiavhør forklarte han at han visste han hadde gjort noe galt, men dette avviste han i retten i dag.
Flere anmeldelser
Statsadvokaten gjorde et poeng av at 23-åringen, som er tiltalt for voldtekten, også skal ha blitt anmeldt dagen i forveien for et annet for forhold.
Mannen kom til Bodø fra Leknes fredag 6. januar. En venninne av mannen har ifølge statsadvokaten anmeldt ham for noe som skjedde natt til lørdag.
– Vil bare glemme
Den fornærmede kvinnens forklaring er ganske annerledes. Hun var preget av alvoret da hun startet sin forklaring i retten i dag. Kvinnen måtte ta flere pauser, særlig da statsadvokaten spurte om selve overfallet.
– Jeg har bare lyst å glemme, sa kvinnen i retten.
Fornærmede forklarte at hun var i bursdagsfest hos en venninne i timene før overfallet skal ha skjedd. Hun hadde drukket en flaske vin, og stemningen var god.
Ved midnatt dro vennegjengen til et utested i byen med drosje. Her drakk kvinnen mer alkohol. Fornærmede innrømmer i retten at hun var ganske beruset, da hun ved stengetid gikk til Glasshuset.
– Holdt meg fast
Hun forklarer at hun gikk alene fra Glasshuset, på vei til en venninne, gjennom Solparken. Ved Posthuset oppdager hun en mann bak seg, og hun snur seg. Mannen dytter henne i brystet, så hun faller på ryggen inn mellom noen busker.
– Han holdt meg fast meg begge hendene, sier kvinnen, og viser retten hvordan hun ble holdt.
Ifølge kvinnen skal mannen ha forsøkt å kysse henne på halsen, og på munnen. Kvinnen sa at om han slapp henne, så ville hun ikke si noe. Han svarte at hun skulle holde kjeft, fortalte hun retten.
Kvinnen prøvde å komme seg løs, men sier hun ikke var sterk nok.
Orket ikke å gi detaljer
Det var natt til 8. januar at en ung kvinne angivelig ble overfalt og voldtatt utenfor posthuset i Bodø. Mannen på bildet grep inn og fikk jaget overgriperen vekk.
Foto: NRK
Kvinnen forklarte videre at tiltalte rev i kjolen, for å få den opp, slik at den revnet. Deretter dro han strømpebuksa og trusa ned til knærne.
– Det er vanskelig å snakke om, sier kvinnen, og låser seg på dette punktet.
Her orket ikke kvinnen å gi detaljer fra det som skjedde, og statsadvokaten måtte lese høyt fra politiavhør.
Ropte etter hjelp
Kvinnen var bare noen få meter fra huset hvor hun skulle, og sier i retten at hun ropte etter hjelp flere ganger mens hun lå i buskene.
Men hun så ingen andre mennesker rundt seg. Hun opplevde derfor det som nytteløst, og sier i retten at hun tenkte på å kanskje bare late som om hun «var med på det», for det ville være enklere enn å gjøre mer motstand.
Mannen stopper ikke overfallet før han blir jaget vekk av to personer som kommer til stedet.
Har mareritt
Kvinner forteller at hun ofte har mareritt om at noen er i rommet sammen med henne.
Kvinnen sluttet i jobben i Bodø kommune to uker etter voldtekten, fordi hun ikke lenger klarte å utføre arbeidet som var påkrevd av henne.
Hun går heller ikke hjem alene lenger.
– Når jeg er ute og sykler, og ser utlendinger, da sykler jeg over på andre siden av gaten, sa hun i retten.
Legger frem overvåkingsbilder
Statsadvokat Kristian Jarland vil legge fram dokumentasjon som viser at det var kontakt mellom tiltalte og fornærmede i Glasshuset, rundt klokken 04.13. Det viser overvåkingsbilder. Denne kontakten skal kvinnen ha slitt med å huske.
Den første dagen i retten vil i hovedsak gå til den fornærmede kvinnens forklaring. Politipatruljen som var først på stedet hvor overfallet skal ha skjedd, vil også vitne.
Etter hvert vil også tiltalte få forklare seg, men på grunn av mannens språkproblemer, ønsker statsadvokaten å ta seg god tid. Tiltalte har to tolker i retten.
Dette overvåkingsbildet skal angivelig vise kontakten mellom 23-åringen og kvinnen han er tiltalt for å ha voldtatt.
Foto: Overvåkingskamera