Gir ut live-album
«Gitarkameratene» hadde fredag pressekonferanse på «Herr Nilsen» for å informere at de skal lage en liveplate. Fra venstre: Alejandro Fuentes, Kurt Nilsen og Espen Lind. Foto: Sara Johannessen, Scanpix.Alejandro Fuentes, Askil Holm, Kurt Nilsen og Espen Lind gir ut live-album fra Spektrum.
Publisert 28.04.2006 16:51.
- Skriv ut
Turneen skal får til dels haltende solokarrierer på beina igjen. Foto: Sara Johannessen, Scanpix. Se også: Gitarkammerater hos Skavlan
Utgivelsen kommer etter at de har lagt bak seg en akustisk turne i hver av de største byene i Norge i vår.
- Nå får folk hørt disse låtene forhåpentligvis i andre versjoner. Vi gjør egentlig dette mest for oss selv, uttaler Espen Lind til NTB.
God respons
- Og vi får vi tilført noe av vårt eget gjennom vårt engasjement for disse låtene, tilføyer Kurt Nilsen.
Opptakene blir gjort fra bandets opptreden i Oslo Spektrum lørdag 29. april. Det er den umiddelbare responsen bandet har opplevd på turneen som skal være motivasjonen bak utgivelsen. Plata slippes i månedsskiftet mai/juni.
Skavlan-opptreden
TV-opptredenen i Fredrik Skavlans program «Først og sist» tilskrives mye av æren for suksessen de nye gitarkameratene hadde på turneen.
- Etter å ha spilt på en internfest for managementet vårt og Eventbyrået som vi deler kontor med, nærmest tvang de fire meg til å gjøre denne turneen, sier manager Jon Fredrik Karlsen som sto bak ideen om å få de fire til å spille hverandres låter på den interne tilstelningen.
Halvparten egetmateriale
Under pressekonferansen på Herr Nilsen i Oslo fredag fremførte de fire tro versjoner av Don Henleys «The Boys of Summer» og Leonard Cohens «Hallelujah» i en versjon som var mer lik Jeff Buckleys av sistnevnte.
- Albumet vil nok bestå av halvparten låter skrevet av oss fire i kvartetten og av andres låter, mener Askil Holm.
Utvider turneen
Artistene har også bestemt seg for å utvide turnéperioden med en 10-15 nye jobber i sommer. Med det har de ikke bare fått liv i til dels haltende solokarrierer, men også skapt et fenomen i norsk musikkliv.
- Fra bandet opptrådte i Skavlan til programmet var slutt, hadde vi solgt 2.281 billetter til konserten i Oslo Spektrum. Morgenen etter var tallet 5.000 solgte billetter, opplyser Jon Fredrik Karlsen i Playroom Managements.
Han var tidligere Idol-dommer og lanserte karrieren til to av deltakerne, Alejandro Fuentes og Kurt Nilsen.
Lenker
Kurt Nilsen
Musikknyheter
- Ambisjonsløs festivalåpning
- Real Ones til ditt kontor?
- Rihanna ga fan sexsjokk på scenen
- Motörhead til Norge i desember
- Bjørn Hellfuck gir seg
- Prestisjekontrakt for trompetist
- Røk uklar med bandkompisene
- 80-talls-stjerner til Bergen
- Vassendgutane med ny plate
- Jeff Buckleys liv blir film
- NRK.no viser NM i janitsjar
- Slottsfjell trues av utbygging
- Hillbilly-rockere med norsk plate
- Blues Brothers til Notodden
- Hiphopkollektiv inntar Hove
- Erasure til Slottsfjell
- Enda en Rihanna-konsert i Bergen
- Jo, visst kan Bob Dylan synge!
- Bob Dylan til Norge i sommer
- Kulturrådet vraker John Olav Nilsen
- DumDum Boys på Bergen Music Fest 2006.
- a-ha på Lerkendal 2010
- Joseph 'Zigaboo' Modeliste med Øystein Greni og venner på Notodden Bluesfestival 2010
- Woman who Cook på Notodden Bluesfestival 2010
- Tommy Castro på Notodden Bluesfestival 2010
- Earl Thomas på Notodden Bluesfestival 2010
- Dana Fuchs på Notodden Bluesfestival 2010
- Status Quo på Notodden Bluesfestival 2010
- Walter Trout på Notodden Bluesfestival 2010
- Knut Reiersrud Band og Mighty Sam McClain på Notodden Bluesfestival 2010
