11.02.2012

Tool kommer til Quart i år

Tool er endelig blitt bekreftet til sommerens Quart-festival. Foto: Promo.Tool er endelig blitt bekreftet til sommerens Quart-festival. Foto: Promo.

Nå er det klart, etter at ryktene har versert de siste ukene: Tool kommer til Quart-festivalen i år.

Festivalsjef Toffen Gunnufsen bekrefter i en pressemelding at han har hanket inn et av verdens viktigste band i skjæringspunktet indie og metal.

Også til Roskilde

Tool har allerede vært bekreftet til Roskilde en stund. Nå er det klart at de skal stå på scenen i Bendiksbukta på Quart-festivalens første dag i år, tirsdag 4. juli.

- Dette har vært en kamp. Jeg har vært etter dette bandet i åtte år, og nå er jeg superfornøyd, sier Toffen Gunnufsen.

Eksperimentell musikk

Tool fikk sitt gjennombrudd på den omreisende amerikanske Lollapalooza-festivalen i 1993. Musikken er av det eksperimentelle slaget. De lærde strides om bandet havner i kategorien alternativ metal eller i progrock-sekken.

Bandet skulle egentlig spilt på Norwegian Wood-festivalen i 2002, men måtte kanselere i siste liten. Den gang fikk festivalen inn Iggy Pop som erstatter.

Lenker