11.02.2012
Hvor er de nå? Hvordan feirer de jul?

Titten Tei frykter vedkrise

Økte strømpriser fører til at flere og flere av oss går over til vedfyring. Fra alle landsdeler meldes det om tomme vedlagre. - Dette er vonde tider for oss tredukker, sier Tei (40) i en kommentar.

Vi møter den lyssky ekskjendisen på et av tigerstadens brunere utesteder.

- Før var det bare råte og barkebiller som truet oss, men i disse dager fyrer folk men hva de måtte komme over, sier han. Etter nedskjæringer i NRK står Tei nå uten fast arbeid. Som en av mange NRK-veteraner fikk han beskjed om at han "ikke var med i framtidige planer". Det har vært en tung tid for den familiære figuren.

- Jeg hang en periode mye sammen med mr. Nelson, etter at det ble slutt mellom han og Pernille. Hun fant ut at han ikke var noen ordentlig amerikaner, og ryktene sier at hun nå er sammen med Lorenzo Lamas, sukker han. Sakte men sikkert legges brikkene fram, og danner et bilde av et liv som ikke bare har vært enkelt. En skjebne han deler med mange barnestjerner.

Titten Tei: kritisk til vedfyringTitten Tei: kritisk til vedfyring

- Det er en internasjonal krise innen vårt fagfelt, dataanimasjoner tar over hele bransjen, sier Tei og stumper den tredje rullingsen under intervjuet. Den vennlige stemmen greier ikke å skjule en viss bitterhet. Den rød-hvite strikkegenseren er byttet ut med en sliten Adidas-jakke, og ansiktshuden er brun og grov.

- Vil du jeg skal skifte, spør han plutselig vår fotograf. - Jeg har tilfeldigvis med meg den gamle outfiten her. Han viser fram en plastpose med de en gang landskjente plaggene. Etter noen minutter er han tilbake. Blankere i øynene. Rettere i ryggen. Strikkegenseren fra 1971 har frambragt noe av den gamle magien.

- He-he, du ser på ansiktet mitt ja, jeg måtte gå over til dekkbeis etter at jeg lå ute et par sesonger tidlig på nittitallet, sier han og vender ansiktet bort. Nå er Tei etablert med kommunal leilighet og håper å kunne starte på nytt igjen.

- Jeg var på attføring noen år, prøvde meg i IT bransjen. Men det var vanskelig å bli tatt seriøst for en som meg. Dessuten sleit jeg med touch-metoden, sier han og viser fram noen slitte trestubber som en gang var de søte små hendene som alle landets barn elsket.

- Jeg er blitt tilbudt en mellomlederstilling i Kværner, men velger å ligge lavt til våren kommer, avslutter vår venn og trasker ut i natten. - Husk at fyring med ved er sterkt miljøskadelig! hoier han hest mot oss som en siste hilsen.

---

Innsendt av Magne Meldal.