Trekant, beste nyskaping - «Trekant» var nominert til to priser, og vant begge to. - Foto: Frank Bremnes / NRK

«Trekant» var nominert til to priser, og vant begge to.

Foto: Frank Bremnes / NRK

Her er alle «Gullruten»-vinnerne

Vi fulgte prisutdelingen fra Grieghallen i Bergen. Her er alle vinnerne!

– Jeg ble hysjet på, for jeg hylte så høyt, sier Trekant-Pia til NRK.

– Jeg fikk ikke puste, sier Marie.

«Trekant»-gjengen vant to priser under årets «Gullruten» . Nå skal det feires!

Nederst i artikkelen ligger en fullstendige liste over alle nominerte, med vinnerne uthevet.

Ari er underholdningskongen

– Fantastisk! Dette hadde jeg ikke trodd. Takk til alle i Norge - vi elsker dere! sa Ari Behn fra scenen i Grieghallen, etter å ha vunnet prisen for beste underholdning, med programmet «Ari & Per.»

Prinsesse Märthas ektemann har sjokkert TV-seere etter å ha drukket, slåss og kledd seg ut som en mannlig geisha i Tokyo .

Ari & Per - – Vi elsker dere! sa Ari Behn til hele Norge etter å ha vunnet prisen for beste underholdningsprogram. - Foto: Foto: Frank Bremnes/NRK /

– Vi elsker dere! sa Ari Behn til hele Norge etter å ha vunnet prisen for beste underholdningsprogram.

Foto: Frank Bremnes/NRK

Prisen for beste barne- eller ungdomsprogram, gikk til NRKs «Supernytt» - nyhetsprogrammet for barn mellom 8 og 12 år .

Dramaserien «Koselig med peis», som handler om frykten for å bli som sine foreldre , vant prisen for beste tv-drama.

Hederspris og folkets pris til NRK

Sporten i NRK gjorde rent bord på slutten av showet, da folkets pris gikk til Anne Rimmen, og hedersprisen gikk til Karen-Marie Ellefsen.

Anne Rimmen - Publikumsprisen gikk til NRKs Anne Rimmen. - Foto: Marit Hommedal/Scanpix / SCANPIX

Publikumsprisen gikk til NRKs Anne Rimmen.

Foto: Marit Hommedal/Scanpix / SCANPIX

«Brennpunkt: med NAV i sikte»

Av mer seriøs art fikk «Brennpunkt: med NAV i sikte» prisen for beste nyhetssending eller aktualitetsprogram, etter å ha satt fokus på at kvinner som har fått påvist skader etter arbeid med kvikksølv ikke får yrkessykdomserstatning .

Almaas er beste programleder

Jon Almaas - Jeg har ikke noe dollarglis, sa Almaas, men prøvde så godt han kunne. - Foto: Foto: Frank Bremnes/NRK /

Jeg har ikke noe dollarglis, sa Almaas, men prøvde så godt han kunne.

Foto: Frank Bremnes/NRK

«Nytt på nytt» er et av NRKs mest populære programmer, men måtte se seg slått av TV2s «Torsdag kveld fra Nydalen», som beste humorprogram. Derimot vant programleder Jon Almaas prisen for - nettopp - beste mannlige programleder.

Firkant til «Trekant»

– Nå får vi en firkant for Trekant, har dere tenkt på det, sa Marie Kinge etter å ha vunnet første pris, for beste nyskaping. Dette var så gøy!

– Vi holdt hender og fikk en syk puls, siden det tok ekstra lang tid å få åpnet kovolutten på scenen.

TV2 åpnet showet

Det var TV2 som stjal åpningen av «Gullruten», da de fikk de to første prisene. «Livet på vent» ble kåret til beste nye programserie, og «Svendsen om Hansen og Jensen» ble beste magasin- eller livsstilprogram.

Her er alle vinnerne

Her er listen over de nominerte til Gullruten 2011. Vinnerens navn er uthevet.

Les også: Storeslem til NRK på Gullruten

Nominerte til Gullruten

Kategori

Nominerte

Kanal

Beste underholdning

Senkveld med Thomas og Harald
ESC Eurovision Song Contest
Gylne Tider

Ari & Per

TV2
NRK1
TV2

NRK1

Beste tv-drama

Himmelblå

Koselig med peis
DAG
Den unge Fleksnes

NRK1

NRK1
TV2
TVNorge

Beste humorprogram

Nytt på Nytt
Hjerte til hjerte: Spelet

Torsdag kveld fra Nydalen
Kongsvik Ungdomsskole

NRK1
NRK1

TV2
TVNorge

Beste kvinnelige skuespiller

Line Verndal (Himmelblå)
Lene Kongsvik Johansen (Kongsvik Ungdomsskole)

Tuva Novotny (DAG)
Viktoria Winge (Koselig med peis)

NRK1
TVNorge

TV2
NRK1

Beste mannlige skuespiller

Anders Baasmo Christiansen (DAG)
Atle Antonsen (DAG)
Stein Winge (Koselig med peis)
Anders Baasmo Christiansen (Koselig med peis)

TV2


TV2
NRK1
NRK1

Beste kvinnelige programleder

Anne Rimmen (MGP, norsk finale)
Anne Kat. Hærland (Lyngbø og Hærlands Big Bang)

Haddy N'jie (TV-aksjonen 2010)
Ingerid Stenvold (VM-studio)

NRK1
NRK1

NRK1
NRK1

Beste mannlige programleder

Jon Almaas (Nytt på Nytt)
Øyvind Mund (Gylne Tider)
Eyvind Hellstrøm (Hellstrøm rydder opp)
Thomas Seltzer (Trygdekontoret)

NRK1
TV2
TV3
NRK3

Beste konkurransedrevet reality

Norske Talenter, sesong 3
Maestro

Alt for Norge
71 grader nord, sesong 12

TV2
NRK1

TVNorge


TVNorge

Beste reality

Oppdrag Sognefjorden

Trekant
Hellstrøm rydder opp, program 2, sesong 3
Sjøsprøyt

NRK1

NRK3


TV3
NRK1/NRK3

Beste dokusåpe

Snøballkrigen
Et lite stykke Thailand
Karanba!
Tangerudbakken Borettslag

NRK


TVNorge
NRK
TVNorge

Årets deltaker

Marie Kinge (Trekant)
Lars Johan Nygård (Et lite stykke Norge)

Manolis Mastorakis (Hellstrøm rydder opp)
Alita Kristensen (Robinsonekspedisjonen)

NRK3
TVNorge

TV3


TV3

Beste nye programserie

Livet på vent
Ari & Per
Alt for Norge
Karanba!

TV2


NRK1
TVNorge
NRK1

Beste barne- eller ungdomsprogram

Energikampen
Fin Fredag

Supernytt
Barnas Supershow

NRK
NRK Super

NRK Super
NRK Super

Beste magasin- eller livsstilprogram

Svendsen om Hansen og Jensen
Ikke gjør dette hjemme
Villdyrlegen
Viggo på Lørdag

TV2


NRK1
TV2
NRK1

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

Spekter: Oljefondet

Brennpunkt: Med NAV i sikte
En dråpe luksus?
Migrapolis: I beste mening, hilsen Frp

NRK2

NRK1


TV2
NRK1

Beste dokumentar- eller faktaserie

Livet på vent
Bjørn Hansen i Los Angeles (7:8)

Hvem tror du at du er?
Spekter: En ond historie

TV2
NRK2

NRK1


NRK2

Beste tv-dokumentar

Emanuel Ureturnerbar
Jeg vil takke livet
Knut Sigve fra Folkestad
Å puste ut musikk

NRK
TV2
TV2
NRK