«Jetman» flyr over Rio de Janeiro
Den tidligere jagerflypiloten Yves Rossy gjør det mange drømmer om, men som få våger¨å gjøre. Han hoppet ut av et helikopter med en jetpack festet på ryggen.
Publisert 03.05.2012 19:39.
- Skriv ut
Sveitsiske Yves Rossy er best kjent under navn som «Jetman» og «Rocketman.»
I 2006 ble han den aller første personen til å fly med jetmotordrevne vinger festet på ryggen.

Jetmannen Yves Rossy
Foto: Anja Niedringhaus/APEn ny video kaster den tidligere jagerflypiloten seg ut av et helikopter og suser ned over mot bakken i en fart på nesten 300 km/t.
Han suser over Ipanema, Copacabana og sirkler noen runder over den berømte Kristusstatuen som er plassert på fjelltoppen Corcovado i den brasilianske storbyen Rio de Janeiro.
Rossy var i luften i hele 11 minutter og 35 sekunder før han landet trygt på Copacabana-stranden.
Gjennomsnittshøyden for hele flyturen var 1219 meter over bakken.
Styrer med kroppen
Rossy gir gass til jetmotorene ved hjelp av en liten innretning han holder i hånden. Han bruker hele kroppen til å styre vingene og forhåpentligvis lande trygt.
Rossy begynte med sitt Jetman-prosjekt i 1993. I 2008 ble han den første personen til å krysse den engelske kanalen med jetvinger.
Men det er ikke alltid alt går etter planen. I 2009 krasjlandet han i havet ved Gibraltar da han skulle forsøke skrive luftfartshistorie ved å fly fra et kontinent til et annet.
Rossy skulle fly over havet fra Tanger i Marokko til Tariff i det sørvestlige Spania, men forsvant i skydekket og ble funnet i live i Atlanterhavet få minutter senere.
VIDEO: «Jetman» flyr i formasjon med jetfly

Diamanthandelen i Surat



























