– Dette isfjellet senket Titanic

Dette fotografiet skal visstnok vise isfjellet som senket Titanic.
www.rrauction.comEt bilde av det som skal være isfjellet som senket Titanic for 100 år siden har nå dukket opp, og skal selges på auksjon.
Publisert 02.04.2012 16:29.
- Skriv ut
Fakta om Titanic
AP- Titanic – britisk passasjerskip, ferdigbygd 1912 for White Star Line, Liverpool.
- Titanic var på 46 300 brt og dermed verdens største skip (ved siden av søsterskipet Olympic som var eid av samme linje).
- Skipet hadde dobbelt bunn med 16 vanntette skott og ble ansett som synkefritt.
- Det ble satt inn i drift på ruten Southampton-New York hvor det sank på sin første reise, sør for Newfoundland natten til 15. april 1912.
- Skipet gikk ned snaue tre timer etter å ha støtt mot et isfjell som forårsaket flere hull i skroget og tillot vannet å strømme inn i fem eller seks av skottene.
- Antall livbåter var utilstrekkelig. Noe over 1500 mennesker omkom, vel 700 ble reddet; 20 av de omkomne var norske. Vraket ble lokalisert 1985 på ca. 4000 m dyp og er siden nøye undersøkt med undervannsrobot.
- Tragediens omfang og kontrasten mellom luksusen blant de rike om bord og døden i isvannet har fascinert ettertiden. Mange har sett forliset som en allegori over avslutningen av den «glitrende» epoken som det borgerlige Europa hadde levd i siden slutten av 1800-tallet, og således et forvarsel om utbruddet av den første verdenskrig og depresjonstiden.
- Allerede i stumfilmtiden kom flere filmer som skildrer eller refererer til katastrofen. Blant senere produksjoner kan nevnes E. A. Duponts Atlantic (1929; i både tysk og engelsk versjon), Werner Klingler og Herbert Selpins tyske Titanic (1943), Jean Negulescos Titanic (1953), Roy Ward Bakers A Night to Remember (Titanics undergang, 1958) og fjernsynsfilmen S.O.S. Titanic (1979). Som kinosuksess er alle overgått av James Camerons Titanic (1997).
Kilde: Store norske leksikon
Bildet ble tatt av Mabel Fenwick, en av passasjerene på RMS Carpathia, skipet som plukket opp de 705 overlevende etter forliset som førte til at over 1500 mennesker døde.
Det viser et isfjell i horisonten, som skal være det som senket Titanic. Til høyre ser vi deler av en livbåt, som skal være en av dem som reddet passasjerer fra ulykken.
Bildet ble tatt knappe 10 timer etter at Titanic sank ned til nesten 4000 meters dyp, 15. april 1912.
Bildet er fra en serie av mange bilder tatt av Fenwick, som senere ga det til John Snyder, en annen passasjer hun ble kjent med.
Det er det New Hampshire-baserte auksjonsselskapet RR auctions som nå har fått tak i bildet, og som påstår at det er isfjellet som avgjorde Titanics skjebne på jomfruturen. Bildet skal selges på en egen Titanic-auksjon mellom 19. og 26. april.
– Få bilder i historien er mer grøssende enn dette med isfjellet langt borti horisonten, sier Bobby Livingston i RR auctions.
Mer enn 180 ulike gjenstander fra Titanic skal auksjoneres bort, inkludert stoler fra skipet og et brev fra musikeren Wallace Hartley som med orkesteret spilte til siste slutt da skipet forsvant ned i mørket.
– Vi forventer en høy pris for dette bildet, sier Livingstone til NRK.no
- Les også: Feil stjerner i Titanic
- Les også: Følg Titanic på Twitter
- Les også: Slik har du aldri sett Titanic før
Se den nye miniserien om Titanic på NRK1 14. april kl. 21.55

Publikums 17. mai-bilder






















