24.05.2012

Kommer til Hove hvis han slipper ut av forbedringsanstalt

Odd Future Wolf Gang Kill Them All (Promo)

Odd Future Wolf Gang Kill Them All er hip-hop-kollektivet «alle» snakker om for tiden. I sommer kan du se dem på Hove.

Promo

Selv om gamlegutta i Wu Tang Clan skryter av musikken de lager, insisterer det ti gutter store hiphopkollektivet Odd Future Wolf Gang Kill Them All at de er annerledes.

I sommer kommer de ti gutta fra Los Angeles til Hovefestivalen for å gjøre sin første og eneste konsert i Norge. Riktignok kan det være at 16 år gamle Earl Sweatshirt må være hjemme, siden moren har sendt ham på forbedringsanstalt.

– Odd Future er fenomenet som har fått hele platebransjen til å måpe det siste året. De er kanskje noen av de mest spennende artistene som finnes akkurat nå og har av flere blitt utropt som «musikkbransjens redningsmenn», sier presseansvarlig i Hovefestivalen, Gaute Drevdal, som kaller bookingen for «en liten sensasjon».

Gir vekk musikken

Ifølge Pitchfork består kollektivet av «rappere, produsenter, visuelle kunstnere, skaterkids, motstandere, utstøtte, amoralske tenåringer og farløse barn» – ledet av den 19 år gamle rapperen/produsenten Tyler, The Creator.

Etter å ha vært med på TV-showet til Jimmy Fallon slo de for alvor igjennom.

Ifølge Drevdal representerer OFWGKTA en ny generasjon «self made» artister, som har kontroll over eget materiale og produksjoner. De legger alt ut på Tumblr-bloggen sin for gratis nedlasting – i alt 8 album, 4 mikstapes samt egenregisserte musikkvideoer med mer.

(NTB)

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Pippi Langstrømpe

Hva blir tjolahopp-tjolahei på norsk? NRK sier de aldri vil dubbe svenske klassikerne som Pippi Langstrømpe og Emil i Lønneberget til norsk. Men, mer dubbing er det likevel blitt på norsk fjernsyn for barn.

Mindre svensk og dansk på norsk tv

Dubbing har inntatt norske tv-programmer. De minste hører sjelden og aldri svensk og dansk på barne-tv lenger. – Fryktelig trist, sier Helene Uri og kaller det en trussel mot språkfellesskapet.

Paven raser mot denne boka (Foto: Scanpix/gianluiginuzzi.com)

Den hellige stol vil etterforske forfatteren av denne boken, Gianluigi Nuzzi, for brudd på privatlivets fred. Det går fram av en uttalelse fra Vatikanstaten.

Foto: Scanpix/gianluiginuzzi.com

Vatikanet raser mot denne boka

Journalist trykket sensitive beskjeder fra paven til hans nærmeste medarbeidere. Nå stempler Vatikanet boka som en kriminell handling, og varsler rettssak.

Forlegger Arve Juritzen (Foto: Juritzen forlag)

– Vis meg en fullassortert, fysisk bokhandel. Jeg vet ikke hvor de finnes i dag, sier forlegger Arve Juritzen.

Foto: Juritzen forlag

– Forfattere har grunn til bekymring

Mangfoldet av bøker er allerede nå i ferd med å bli borte, mener forlegger Arve Juritzen.

Roy Jacobsen, Anne Oterholm, Vigdis Hjorth, Per Petterson (Foto: Knut Falch/Geir Vestad/Bokprogrammet/Berit Roald)

Vigdis Hjorth, Anne Oterholm, Roy Jacobsen og Per Petterson står sammen for bokens framtid.

Foto: Knut Falch/Geir Vestad/Bokprogrammet/Berit Roald

Frykter at litteratur blir borte

Flere kjente forfattere frykter framtiden for norsk samtidslitteratur, i et liberalt bokmarked.

Siste musikksaker

Elijah Wood, Johnny Depp og Harrison Ford (Filmweb)

Filmmusikken er ein viktig del av filmmagien, og Høgskolen i Lillehammer ønskjer å heve kvaliteten på norsk filmmusikk. Howard Shore skreiv musikken til Ringenes Herre-trilogien, Hans Zimmer til Pirates of the Caribbean-filmane og John Williams Indiana Jones-musikken.

Filmweb

Vil dyrke fram filmmusikk med norsk identitet

Filmmusikkens status er aukande, og Høgskolen i Lillehammer startar frå hausten nytt studium i praktisk filmmusikkomposisjon. – Det er viktig å skape ein norsk identitet innan filmmusikken, seier initiativtakar Halldor Krogh.

deLillos på Norwegian Wood (Foto: Andersen, Aleksander/NTB scanpix)

Vil du ha en litt uvanlig dag på jobb? Hva med å invitere deLillos til å holde konsert på ditt kontor?

Foto: Andersen, Aleksander/NTB scanpix

deLillos + deg = sant?

Tirsdag 5. juni spiller deLillos sesongens siste kontorkonsert i Oslo eller Akershus. Vil du melde på din arbeidsplass? Fortell oss hvorfor!

Booker T & Mgs (AP)

Donald Dunn var medlem i både Blues Brothers og Booker T & the MGs. Her er besetningen i sistnevnte band. Fra venstre: Al Jackson, Jr., Booker T. Jones, Donald 'Duck' Dunn, og Steve Cropper.

AP

Blues Brothers-bassist er død

Donald «Duck» Dunn var et av originalmedlemmene i Blues Brothers. Han døde 70 år gammel under en turné i Japan.

Siste underholdningssaker

norske aviser mobiltelefon nettaviser. (Foto: Solum, Stian Lysberg/NTB scanpix)

ILLUSTRASJONSFOTO: Fleire og fleire går over til mobiltelefonen som leverandør av nyhende.

Foto: Solum, Stian Lysberg/NTB scanpix

NRK veks mest på mobil

Bruken av mobiltelefon for å lese nyhende har eksplodert. Nye tal viser at NRK/Yr aukar med 31 % i dagleg dekning på mobil.