Fortsatt usikkerhet om Phoenix-film
Er det en spøk eller ikke? Dokumentarfilmen om Joaquin Phoenix skaper bølger under filmfestivalen i Venezia.
Publisert 07.09.2010 11:25. Oppdatert 07.09.2010 11:42.
- Skriv ut
I filmen følger hans svoger, Casey Affleck, Joaquins ferd fra filmlerretet til rapscenen i «I'm Still Here».
Problemet er at forvandlingen fra en dyktig skuespiller til en mildt sagt middelmådig, skjeggete og uflidd rapper er så ekstrem at kritikere og media har vanskelig for å tro at dokumentaren ikke er noe annet enn en spøk som gjør narr av både publikum og presse lenge før filmen får premiere, skriver nyhetsbyrået Reuters.
- Les også: Sofia Coppola vokste opp på hotell

Joaquin Phoenix fra filmfestivalen i Venezia
ScanpixDen gjenspeiler aktiviteten på internett som fulgte etter Phoenix' svært spesielle intervju i TV-programmet til David Letterman der han fremsto som forvirret og mumlet fram svarene sine – om han da i det hele tatt valgte å svare.
– Jeg kommer til å være en jævla vits for alltid, sa han etter TV-innslaget, før han brøt ut i en tirade og brast i gråt.
Ingen spøk
– Jeg kan forsikre dere om at det ikke er noen spøk. Det falt meg ikke engang inn før andre begynte å snakke om filmen, sa Affleck på en pressekonferanse under festivalen der han gjentatte ganger ble spurt om enkelte scener, eller hele filmen, i det hele tatt er ekte.
Men skuespilleren, som debuterer som regissør med denne produksjonen, innrømmet at han kan forstå at publikum blir forvirret.
–– Jeg er veldig interessert i å høre sånne reaksjoner og jeg setter pris på det synspunktet. Jeg forstår også hvorfor mye av denne filmen kan virke forvirrende når det gjelder spørsmålet: «La gå, det ser ut som om noe er ekte og annet ikke.»
Tommelen ned fra Combs
Filmen, som nesten kan minne om en skjult kamera-teknikk, viser Phoenix i situasjoner hvor det kan se ut som om han tar narkotika, surfer på internett etter callgirls, underholder prostituerte og hopper ned fra scenen for å slåss med en som har terget ham i salen under en av hans hiphopkonserter og ender med å kaste opp.
Med i filmen er også rapperen Sean Combs som etter gjentatte forsøk fra Phoenix sin side om å få arrangert et møte, går med på å treffe ham for å høre på et demoopptak av hiphopmusikken hans.
Combs ansiktsuttrykk når han hører på tre låter er ett av høydepunktene i filmen, og Phoenix blir sønderknust når Combs gjør det klart at han ikke vil produsere plata hans.
Journalistene i Venezia ville igjen vite om Combs var med på spøken.
– Rollen han spilte i Joaquins liv var å bære bud om dårlig nytt. Han var hammeren som knuste drømmen. Alt det der er litt av et skuespill, sa Affleck, og overlater til journalistene å fortsette spekulasjonen med spekulasjonene om dokumentaren.

I Afghanistan



























