11.02.2012

Ett steg nærmere nytt museum

Finalistene til det nye Nasjonalmuseet

  • Back in Black etter bearbeiding i fase 2.
  • Back in Black  etter fase 1.
  • Urban Canvas etter bearbeiding i fase 2.
  • Urban Canvas etter fase 1.
  • Forum artis etter bearbeiding i fase 2.
  • Forum artis etter fase 1.
  • Urban Transition etter bearbeiding i fase 2.
  • Urban Transition etter fase 1.
  • Trylleesken etter bearbeiding i fase 2.
  • Trylleesken etter fase 1.
  • m_box etter bearbeiding i fase 2.
  • m_box etter fase 1.

Ett av disse byggene skal bli det nye Nasjonalmuseet på Vestbanetomten i Oslo.

Før helgen måtte de foreløpige anonyme finalistene levere inn bearbeidede versjoner av sine bygg til Statsbygg. Nå er materialet overlevert juryen, som vil offentliggjøre sin avgjørelse mandag 12. april i år.

Hvilket bidrag synes du bør vinne? Delta i diskusjonen nederst i artikkelen.

Juryen kan kåre inntil tre vinnerutkast, som alle har rett til å delta i etterfølgende forhandlinger.

Hvilket av disse byggene vil du ha?

Velg ett alternativ

Juryen

  • Svein Aaser (Juryleder),
  • Styreleder, Nasjonalmuseet
  • Magne Velure,
  • Prosjektdirektør, Kultur- og kirkedepartementet
  • May Balkøy,
  • Sivilarkitekt, Direktør for Utvikling, Statsbygg
  • Roar Bjordal,
  • Sivilingeniør, Prosjektdirektør, Statsbygg
  • Ragnhild Johansen,
  • Sivilarkitekt, Sjefsarkitekt Plan, Statsbygg
  • Audun Eckhoff,
  • Direktør, Nasjonalmuseet
  • Kerstin Barup,
  • Professor i arkitektur, Lund universitet, Styremedlem, Nasjonalmuseet
  • Arne Henriksen,
  • Sivilarkitekt, MNAL - oppnevnt av NAL
  • Dorte Mandrup-Poulsen,
  • Arkitekt, Danmark - oppnevnt av NAL
  • Eystein Abel Engh,
  • Sivilingeniør MRIF
  • Jannike Hovland (jurysekretariat),
  • Alt Arkitektur AS
  • Øystein Grønning (jurysekretariat),
  • Migrant AS

Utlyste omstridt konkurranse

Det var i slutten av mars i fjor at Statsbygg utlyste en åpen, internasjonal konkurranse om et nytt Nasjonalmuseum lokalisert på Vestbanetomten i Oslo sentrum.

Flere har protestert mot at museet skal flytte ut av Nasjonalgalleriets lokaler på Tullinløkka. Men tross at lignende konkurranser om et nytt Nasjonalmuseum har blitt utlyst to ganger tidligere, ble hele 237 bidrag levert inn innen fristen 12. juni i fjor. Til sammenligning deltok 242 arkitektfirmaer i konkurransen om Operaen i Bjørvika.

3. september ble de seks finalistene offentliggjort, og disse har nå hatt seks måneder på seg til å bearbeide sine forslag.

Det nye Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design skal huse samlingene til Nasjonalgalleriet, Kunstindustrimuseet og Museet for samtidskunst. Kun Arkitekturmuseet som holder til i nye lokaler ved Bankplassen i Kvadraturen, vil bli holdt utenfor samlokaliseringen.

- Her skal museet ligge (Foto: Holm, Morten/SCANPIX)

Den rødgrønne regjeringen, her ved tidligere kulturminister Trond Giske, vedtok i forrige regjeringsperiode at hele Nasjonalmuseet skal flyttes til Vestbanetomten.

Foto: Holm, Morten/SCANPIX

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Agent Hassel forsvant etter et fallskjermhopp (Foto: Scanpix/faksimile Våre falne (Digitalarkivet))

Lyder Hassel forsvant etter et fallskjermhopp over Fosenhalvøya i 1943. En familie tilsto etter krigen å ha funnet et metallrør med penger og utstyr fra hoppet. Hassel er fremdeles ikke funnet, 70 år etter. Hovedbildet i saken er ikke knyttet til Hassel-saken.

Foto: Scanpix/faksimile Våre falne (Digitalarkivet)

Rykteflom da agent Hassel forsvant

I årevis gikk ryktene om drap og plyndring i ei lita bygd i Sør-Trøndelag. Men ingen vet hva som egentlig skjedde med Lyder Hassel, som kastet seg ut i fallskjerm over Fosenhalvøya i 1943 på hemmelig oppdrag for britene.

Sanne Mathiassen (Foto: Jan Alsaker)

Sanne Mathiassens store forbilde er forfatteren Jostein Gaarder. - Det er han som har gjort at jeg begynte å skrive, sier hun.

Foto: Jan Alsaker

Skriver om sorgen

Møt ungdomsbok-debutanten som våger å gjøre noe annet enn å skrive trendy fantasy. – Jeg skriver om sorg, sier Sanne Mathiassen.

Siste musikksaker

Madonna (Foto: WIN MCNAMEE/Afp)

Klar for Norge: Madonna kommer til Telenor Arena 15. august.

Foto: WIN MCNAMEE/Afp

Madonna kommer til Norge

Spiller i London, Paris, Berlin... og Bærum.

Siste underholdningssaker

World Press Photo 2011 (Foto: Niclas Hammerström)

Den svenske fotografen Niclas Hammerström kom på andreplass i kategorien «hendelsesnyheter» med en svært sterk bildeserie tatt på Utøya 22. juli 2011

Foto: Niclas Hammerström

– Bildene gir meg vondt i magen

Norsk fotograf er kritisk til at den svenske fotografen Niclas Hammerström blir hedret i verdens største fotokonkurranse for sine bilder av døde ungdommer på Utøya.

Britain Nazi Auction (Foto: Villa Hall Auctions UK/Ap)

Anton Burger (innfelt) skal angivelig ha brukt dette kirurgiske utstyret på jøder i Theresienstadt konsetrasjonsleir - uten dokumentert medisinsk kompetanse. Nå er utstyret til salgs.

Foto: Villa Hall Auctions UK/Ap

Naziauksjon vekker reaksjoner

En auksjon med kirurgiske instrumenter brukt i en konsentrasjonsleir under 2. verdenskrig får flere jødiske organisasjoner til å reagere med avsky.

House (Foto: NBC Universal Studio)

Skremmende genial, hysterisk morsom og like vennlig som et spark i skrittet. Etter åtte sesonger har Fox bestemt seg for å ikke spille inn flere episoder om de tullete påfunnene til doktor Gregory House.

Foto: NBC Universal Studio

«House» legges ned

Etter åtte sesonger og 177 episoder har Fox bestemt seg for å avskjedige TV-skjermens minst hyggelige diagnostiker.