20.05.2013

Maria Bonnevie gjør dronning Maud på dansk

Harry & Charles - Norges første kongepar (Foto: Ole Kaland/NRK)

Haakon, Maud og lille Aleksander flankert av hoffdamen Tulle og Fridtjof Nansen. Fra venstre: Laura Bro, Jacob Sedergren, Maria Bonnevie, Hallvard Holmen og Viktor Andersen foran.

Foto: Ole Kaland/NRK

Hun er norsk skuespiller, snakker svensk på jobben på Dramaten i Stockholm, og nå spiller hun sannelig prinsesse Maud på klingende dansk.

Det er Maria Bonnevie og danske Jakob Cedergren i rollene som prinsesse Maud og prins Carl av Danmark som er selveste høydepunktet på NRK1 denne jula.

Et vell av kostymer og rekvisitter

Serien Harry & Charles, navn som dronning Maud og kong Haakon brukte på hverandre, er svært påkostet og har vært i emning siden februar i år. Handlingen beveger seg fra Kristiania til København, og har vært en utfordring å dekorere, forteller produsent Anne Birte Brunvold Tørstad.

– Ingen av innendørsstedene vi har brukt i serien finnes tilgjengelig i dag slik vi måtte ha dem. Vi har funnet mange fine opptakssteder, men det meste har vi måttet bygge i studio.

Mye reising i Norge og Danmark

Opptakene til Harry & Charles er gjort i Oslo, Fredrikstad og København. Alt fra Stortinget, Theatercafeen, Frimurerlosjen, Amalienborg slott, Langelinie, Akershus festning og gamlebyen i Fredrikstad er valgt ut som location.

I tillegg bygde NRK to leiligheter i studio på Marienlyst, en kopi av prins Carls og prinsesse Mauds leilighet i Bredgade i København, og en som skal være boligen til bestevennene deres, det britiske diplomatparet Leach.

Dessuten har teamet reist Europa rundt for å finne rekvisitter.

– Det er ting som er funnet i antikvitetsbutikker, og det er mye som er leid i England, blant annet flere av kostymene, sier Tørstad.

Wedel Jarlsberg og Nansen (Foto: Hege Fagerheim/NRK)

Kai Remlov og Hallvard Holmen spiller Grev Wedel Jarlsberg og Fridtjov Nansen i Harry & Charles. Bildet er tatt fra prøvene.

Foto: Hege Fagerheim/NRK

Det dyreste på ti år

Dette fører til at historien om Norges første kongepar er blitt det dyreste NRK har laget de siste ti årene hvis vi ser på prisen pr. minutt.

- Ikke siden Sofies verden i 1999, har vi lagt så mye i en dramaproduksjon, sier produsenten, som ikke vil ut med sluttsummen på produktet.

– Dere er ferdig med klippingen nå. Har det blitt som du har håpet?

– Jeg synes det er blitt kjempebra! Det har vært en stor glede å klippe sammen det ferdige resultatet. Dette er jo en fin blanding av fakta og fiksjon. 90 prosent av innholdet er det vi gjerne skulle ha visst om dette spennende paret, men som vi aldri fikk kjennskap til. For det er selvsagt privatlivet som er det mest interessante her, sier hun.

Bonnevie har levd seg inn i Maud

– Hvordan har det vært å jobbe med et såpass stort navn som Maria Bonnevie?

– Hun er en fabelaktig skuespiller. Hun har satt seg inn i Mauds psykologi, og har gjennomført hele rollen på dansk. Hun har vært utrolig flink, sier Tørstad.


Kongehuset var mer lukket på denne tiden enn i dag. Manuset til serien er skrevet av svenske Jonas Cornell på oppdrag for NRK, og han har dramatisert hendelser og historier ut fra hva de to kunne ha sagt. Dessuten har han tenkt dramatikk: Han har fortettet og vinklet i stoffet, og strukturert det slik at det skal bli et godt fjernsynsdrama.

– Dette kommer til å bli historisk drama på europeisk toppnivå. Og jeg tror også vi kommer til å bidra til historieinteressen, ved at folk ønsker å lese mer om både Haakon og Maud etter at de har sett serien, sa NRKs dramasjef Hans Rossiné tidligere i år.

Serien vil gå på NRK1 i romjula.

Anne Birte Brunvold Tørstad og Hans Rossiné (Foto: Ole Kaland/NRK)

Produsent Anne Birte Brunvold Tørstad og dramasjef Hans Rossiné

Foto: Ole Kaland/NRK

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Bangladesh (Foto: Scanpix)

Helly Hansen er det første norske merket som forplikter seg til den femårige Accord-avtalen. Avtalen skal hindre katastrofer som da Rana Plaza kollapset i Bangladesh i april, og over 1000 mennesker mistet livet.

Foto: Scanpix

Helly Hansen gjør som H&M - skriver under på historisk avtale

Helly Hansen er det første norske klesmerket som skriver under på den forpliktende avtalen for brannvern og sikre tekstilfabrikker i Bangladesh.

Damien Hirst (Foto: Prudence Cuming Associates/Courtesy of White Cube/Pa Photos)

KUNSTNAR: Det er usikkert om Damien Hirst sjølv kjem til Flø, men dette blir andre gang han har utstilling i den vesle bygda på Møre-kysten.

Foto: Prudence Cuming Associates/Courtesy of White Cube/Pa Photos

Damien Hirst blir festivalkunstnar på Flø

Kunstnaren Damien Hirst blir festivalkunstnar under kunstivalen Go With the Flø på Flø i Ulstein i slutten av juni.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.

Sindre Østgård er nettsjef i NRK. (NRK)

Uansett om du har Iphone, nettbrett, eller PC skal du få glede av NRKs nye nett-TV. Det mener juryen Nordiske Mediedager setter standarden for hvordan tv-avspillinger på nett skal fungere. Her er NRKs nettsjef Sindre Østgård med nettspilleren i bakgrunnen.

NRK

Pris til NRKs nye nettspiller

NRKs nye nettspiller vant prisen for «Årets digitale innovasjon» under prisutdelingen på Nordiske Mediedager i Bergen.