24.05.2013

Originalfoto av Roald Amundsen på Sydpolen funnet i Australia

Sjeldent bilde fra Sydpolen funnet (Foto: NATIONAL LIBRARY OF AUSTRALIA HANDOUT/Scanpix)

Bildet er det eneste kjente fotoet som er framkalt direkte fra Amundsens negativer.

Bildet viser Roald Amundsen og hans menn på polpunktet i 1911. Da Amundsen nådde Sydpolen 14. desember sammen med Olav Bjaaland, Helmer Hansen, Sverre Hassel og Oscar Wisting, heiste de det norske flagget på teltet, som var satt opp på polpunktet.

Reproduksjoner

Den første havnen Amundsen nådde etter å ha forlatt isødet, var byen Hobart på den australske øya Tasmania. Der skal han ha gått rett til fotografen JW Beattie for å få bildene framkalt.

Beattie hadde en yngre assistent, Edward Searle, som siden påstod at det var han som framkalte filmen og printet negativene. Hvor negativene og et eller flere originalfoto har tatt veien siden den gang da, har forblitt et ubesvart spørsmål - fram til nå.

– Det har vært et mareritt for bildearkivarer i generasjoner: «Hvor er bildet?» Alle har en nedarvet skam knyttet til dette bildet: «Vi har rotet det bort». Ingen vet hvem eller hvor, men mange føler seg skyldige, forteller Harald Østgaard Lund, forskningsbibliotekar ved Nasjonalbiblioteket i Oslo, til NRK.

Se video:

Klikk på bildet for å se video

Privat fotoalbum

Etter å ha lett systematisk i nærmere fire år, fant Østgaard Lund et spor i nettopp Australia.

I et privat fotoalbum, eid av det australske nasjonalbiblioteket, fant han det nå eneste kjente originalfotoet av Amundsen på polpunktet i 1911.

I fotoalbumet som viser høydepunkter i karrieren til fotoassisten Searle, finnes flere originalfotoer, det vil si bilder som er framkalt direkte fra negativet, fra Amundsens ekspedisjon. Albumet ble i 1965 kjøpt av Nasjonalbiblioteket i Australia. Familien til Searle tror ikke ifølge ABC News at Amundsens negativer eksisterer lenger.

De bildene som fram til i dag har vært beviset på at Amundsen nådde polpunktet, er ifølge Østgaard Lund, reproduksjoner av antatt tapte originalfoto som Amundsen hadde.

– De kommer av noe som har vært på trykk, og gjerne med en ganske lav kvalitet, som man etterpå har retusjert. Felles for alle disse bildene er at de består av svarte og hvite prikker. Du ser ikke ansikter, det er ikke øyne eller munn, det er bare en silhuett så å si, slår han fast.

Originalfotoet øverst viser i motsetning til reproduksjonen under, gruppens fotspor i snøen. Videre blir det også tydelig at flagget på reproduksjonen er retusjert.

Retusjert bilde av Roald Amundsen på Sydpolen i 1911 (Foto: SCANPIX/Arkiv)

RETUSJERT: Dette er av reproduksjonene som viser Amundsen og hans ledsagere på Sydpolen. Legg merke til at forskjellene på flagget og også snøen rundt teltet.

Foto: SCANPIX/Arkiv
(NRK)

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Varner og Voice  (Foto: Scanpix)

Både Varner og Voice produserer klær i Bangladesh, hvor klesindustrien har vært rammet av en rekke ulykker det siste året. Ingen av de norske kleskjedene hadde produksjon på Rana Plaza (bildet), hvor over 1000 mennesker omkom.

Foto: Scanpix

Varner-gruppen og Voice har ikke underskrevet Bangladesh-avtale

Norges to største klesselskap har begge klesproduksjon i Bangladesh. Foreløpig har ingen av dem skrevet under på avtalen som skal sørge for at tekstilarbeiderne får tryggere arbeidsforhold.

Facebook Threat (Foto: Paul Bilodeau/Ap)

En smakløs sangtekst eller oppfordring til terror? Cameron Dambrosio, som rapper under navnet 'Cammy Dee' har vært fengslet siden begynnelsen av mai på grunn av en Facebook-oppdatering.

Foto: Paul Bilodeau/Ap

Skrev om Boston-bombing på Facebook – risikerer 20 års fengsel

Den 18 år gamle amatørrapperen Cameron Dambrosio risikerer en langvarig fengselsstraff etter å ha kommet med bombetrusler på Facebook.

Harry potter og de vises sten førsteutgave (Foto: WILL OLIVER/Afp)

En førsteutgave av 'Harry Potter og de vises sten' med håndtegnede illustrasjoner og notater fra forfatteren J.K Rowling ble solgt for en rekordsum på auksjon denne uken.

Foto: WILL OLIVER/Afp

«Harry Potter» solgt for rekordsum

En unik førsteutgave av J.K Rowlings «Harry Potter og de vises sten» ble solgt for over 1,3 millioner kroner under en veldedighetsauksjon i London tirsdag kveld.

Norsk Tipping (Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå)

«Fredrik» la ut hele sitt forrige liv på Finn.no, og delte ut biler, utstoppede elghoder, møbler og innbo. Det hele var et reklamestunt for Norsk Tipping.

Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå

Norsk Tipping bøtelagt

Lottomillionæren «Fredrik» ga bort alle sine ting på Finn.no, og mange tusen mennesker meldte seg på. Men «Fredrik» var bare en reklamefigur for Norsk Tipping, og nå må Norsk Tipping betale.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

Wallis Simpson og Edward (NTB Scanpix)

Edward VIII ble avlyttet i opptakten til kjærlighetskandalen som førte til at han abdiserte. Her er han med Wallis Simpson etter at de giftet seg.

NTB Scanpix

Regjeringen avlyttet kong Edward VIII

Storbritannias kommende konge, Edward VIII, ble avlyttet av den britiske regjeringen i dagene før han abdiserte.

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.