18.05.2013

Frykter homobråk i Moskva

Ruslana i homoparaden (Foto: Stefan Bladh / SvD / SCANPIX/SCANPIX)

Eurovision Song Contest-vinneren Ruslana fra Ukraina i Prideparaden i Stockholm i 2004.

Foto: Stefan Bladh / SvD / SCANPIX/SCANPIX

Politiet har forbudt dem - likevel ventes 5000 mennesker til demonstrasjoner mot seksuell undertrykkelse i Moskva dagen for finalen i Eurovision Song Contest.

Moskva frykter opptøyer lørdag når homofile fra flere land benytter anledningen til å demonstrere, like før finalen i Eurovision Song Contest. Rusisske myndigheter har forbudt demonstrasjonene, men det hindrer ikke arrangørene.

- Slavisk problem

- Vi får ingen bedre sjanse enn dette til å ta opp problematikken, sier Nikolai Alekseyev, en av arrangørene bak marsjen. Arrangørene ønsker å sette søkelys på problemene til seksuelle minoriteter både i Russland og i andre slaviske land.

Samtidig med demonstrasjonstoget skal det holdes et møte i en av Moskvas parker - også det forsøkt hindret av politiet. Arrangørene venter tilsammen rundt 5000 deltakere på de to arrangementene.

I Russland var homofili forbudt helt frem til 1992. Først i 1999 sluttet man med å kategorisere homoseksualitet som en sykdom.

Mener homofile sprer HIV

Homofile og lesbiske russere har vært spesielt sinte på Moskvas borgmester Jurij Luzhkov, som ifølge AFP har kalt homoparaden "Satans verk" og uttalt at homoseksualitet er amoralsk og at homofile bidrar til å spre HIV-smitte.

Den nederlandske delegasjonen har truet med boikotte finalen dersom det kommer til voldeligheter mellom demonstranter og politi.

Den danske finalisten Niels Brinck er av en litt annen oppfatning. Til avisen Politiken sier han at det alltid finnes to sider av en sak.

- Det er litt synd når de går ut å provoserer når det er musikkfestival. Jeg er klar over at Grand Prix har en stor fanskare blant de homofile, men hver ting til sin tid, sier Brinck.

Les mer i Politiken: Niels Brinck støtter ikke homoparaden

Eurovision Song Contest er svært populært blant mange homofile og har en stor tilhengerskare i alle deltakerlandene.

(Politiken/NRK)

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Bangladesh (Foto: Scanpix)

Helly Hansen er det første norske merket som forplikter seg til den femårige Accord-avtalen. Avtalen skal hindre katastrofer som da Rana Plaza kollapset i Bangladesh i april, og over 1000 mennesker mistet livet.

Foto: Scanpix

Helly Hansen gjør som H&M - skriver under på historisk avtale

Helly Hansen er det første norske klesmerket som skriver under på den forpliktende avtalen for brannvern og sikre tekstilfabrikker i Bangladesh.

Damien Hirst (Foto: Prudence Cuming Associates/Courtesy of White Cube/Pa Photos)

KUNSTNAR: Det er usikkert om Damien Hirst sjølv kjem til Flø, men dette blir andre gang han har utstilling i den vesle bygda på Møre-kysten.

Foto: Prudence Cuming Associates/Courtesy of White Cube/Pa Photos

Damien Hirst blir festivalkunstnar på Flø

Kunstnaren Damien Hirst blir festivalkunstnar under kunstivalen Go With the Flø på Flø i Ulstein i slutten av juni.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.

Sindre Østgård er nettsjef i NRK. (NRK)

Uansett om du har Iphone, nettbrett, eller PC skal du få glede av NRKs nye nett-TV. Det mener juryen Nordiske Mediedager setter standarden for hvordan tv-avspillinger på nett skal fungere. Her er NRKs nettsjef Sindre Østgård med nettspilleren i bakgrunnen.

NRK

Pris til NRKs nye nettspiller

NRKs nye nettspiller vant prisen for «Årets digitale innovasjon» under prisutdelingen på Nordiske Mediedager i Bergen.