- Sensur den egentlige fiende

NATOs nye generalsekretær Anders Fogh Rasmussen og Irans tidligere reformvillige president Mohammed Khatami
Foto: STR/AFPAnders Fogh Rasmussen kom ikke med noen direkte unnskyldning for Muhammed-karikaturene da han holdt tale i Istanbul i dag.
Publisert 06.04.2009 11:05. Oppdatert 06.04.2009 11:31.
- Skriv ut
- Min posisjon var klar både før og etter krisen. Jeg fordømmer enhver handling som demoniserer mennesker på grunn av deres religiøse eller etniske bakgrunn. Slik startet Fogh Rasmussen sin tale under FN-konferansen "Alliance of Civilization" i Istanbul.
Tyrkiske medier skrev foran dagens konferanse at den nyansatte generalsekretæren til NATO ville komme med en unnskyldning for at Jyllandsposten i 2005 trykket karikaturtegninger av profeten Muhammed.
Før dagens møte avviste Fogh Rasmussen at han ville unnskylde.
LES: Vil ikke beklage karikaturer
Nett-TV: Anders Fogh Rasmussen intervjuet av tyrkisk tv.
- Ville ikke gjort det selv
Fogh Rasmussen sa derimot at han var skamfull over at mange muslimer så på tegningene som et dansk forsøk på å fornærme islam og profeten Muhammed.
- Jeg respekterer islam som en av verdens store religioner såvel som dens religiøse symboler. Jeg respekterer religiøse følelser hos andre mennesker, og jeg må si helt ærlig, at jeg selv aldri ville ha gjengitt noen religiøs figur, inklusive profeten Muhammed, på en måte som støter folks følelser.
Les: Muhammed-tegner gjør det igjen
- Ytringsfrihet essensielt
I stedet for å unnskylde, slo Fogh Rasmussen fast at ytringsfrihet er essensielt for en positiv dialog.
- Det er essensielt at vi kommuniserer åpent og ærlig, sa Fogh Rasmussen ifølge danske Politiken.
- All sensur er den egentlige fiende for kulturelle forståelse.
Les: Jordan vil straffeforfølge dansker
Les: Jyllands-Posten frifunnet
Fogh Rasmussen lovet at han som NATOs nye generalsekretær vil gjøre alt for å utvide samarbeidet med den muslimske verden.

I ISTANBUL: Fogh Rasmussen (v) og den tyrkiske statsministeren Recep Tayyip Erdogan (til høyre)
Foto: DIMITAR DILKOFF/AFPLenker
NATO
- NATO ber Norge kjøpe droner
- USA ut av kampoperasjoner i 2013
- - NATO snart ferdig i Libya
- Over 200 NATO-soldater matforgiftet
- USA advarer europeiske allierte
- Store ressursmangler for NATO
- NATO nekter for å ha bombet hus
- – Bruker hvitt fosfor i Afghanistan
- Misrata-innbyggere trosser Gaddafi
- - Ikke flere norske fly til Libya
- Enighet mellom Tyrkia og NATO
Muhammed-karikaturene
- – Journalistenes hverdag er endret
- Vilks står øverst på dødsliste
- - Tegnerne vokter pressefriheten
- Bensinbombe mot redaksjon i Paris
- Muhammed som sjefredigerer
- UD med egen «karikaturgruppe»
- Kritiske til PSTs utsendelse
- Westergaard:– PST ba meg reise hjem
- Westergaard ble bedt om å dra hjem
- Westergaard fikk hjerteproblemer
- Hardere straff for karikatur-angrep

I Afghanistan



























