21.05.2013
Filmpolitiet anmelder:

Baby Mama (3)

Tina Fey og Amy Poehler i 'Baby Mama'. (Foto: Photo Credit: K.C. Bailey)

Tina Fey er en av USAs skarpeste komikere, sist sett i parodier på republikanernes visepresidentkandidat Sarah Palin på ”Saturday Night Live”. Derfor er det overraskende at hennes nye film, ”Baby Mama”, er en såpass tannløs og ufarlig affære.

Filmen er ikke uten gode øyeblikk, men det er langt mellom dem. Den lener seg kraftig på sjangerklisjéer, og det er synd å kaste bort sjansen til å lage noe virkelig morsomt av utgangspunktet.

Utfordringer med surrogatmor

Kate (Tina Fey) er en 37 år gammel single nestsjef i et stort firma. Hun har også fryktelig lyst til å bli mor. Men når prøverørsmetoden ikke fungerer, tyr hun til en annen løsning. Hun leier Angie (Amy Poehler) som surrogatmor!

Men graviditeten blir en større utfordring enn antatt når Angie flytter fra kjæresten og inn hos Kate. Og det ligger enda større utfordringer i vente.

Få overraskelser

I en scene i denne filmen ser Angie på ”America’s Funniest Home Videos”, og Kate avslører et videoklipp ved å spå hva som kommer til å skje. Hun sier at vi ser en sønn med et balltre og en far med et skritt, og at det derfor er uungåelig at faren blir truffet der det gjør aller mest vondt.

Dette stykket dialog er egentlig en perfekt analogi for denne filmen, for den legger klare linjer for hva som skal skje på et tidlig tidspunkt, spesielt når Greg Kinnear introduseres som juice-selgende sjarmør. Overraskelsene ligger ikke akkurat på lur.

Avmålt Fey, irriterende Poehler

Tina Fey virker merkelig avmålt i hovedrollen, selv om hun ikke tuller seg helt bort. Hun har en sjarmerende tilstedeværelse foran kamera, men jeg føler hun ikke tar ut sitt beste som komiker her.

Hennes gamle SNL-kollega Amy Poehler er bare irriterende gjennom det meste av filmen. Jeg vet at hun er ment å være det i begynnelsen, men hun lykkes ikke helt i å omvende oss når figuren går igjennom noen større forandringer.

Filmens beste er Steve Martin i en herlig birolle som Kates eksentriske sjef.

Søt, men kjedelig

”Baby Mama” faller i kategorien, ”søt, men kjedelig”. Jeg hadde trodd at teamet bak ”Saturday Night Live” kunne laget noe bedre enn dette.

Det er laget langt morsommere filmer om å få barn, først og fremst ”Knocked Up”. Se den i stedet! Den tåler flere gjensyn. ”Baby Mama” tåler så vidt ett påsyn.

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Norsk Tipping (Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå)

«Fredrik» la ut hele sitt forrige liv på Finn.no, og delte ut biler, utstoppede elghoder, møbler og innbo. Det hele var et reklamestunt for Norsk Tipping.

Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå

Norsk Tipping bøtelagt

Lottomillionæren «Fredrik» ga bort alle sine ting på Finn.no, og mange tusen mennesker meldte seg på. Men «Fredrik» var bare en reklamefigur for Norsk Tipping, og nå må Norsk Tipping betale.

Bangladesh (Foto: Scanpix)

Helly Hansen er det første norske merket som forplikter seg til den femårige Accord-avtalen. Avtalen skal hindre katastrofer som da Rana Plaza kollapset i Bangladesh i april, og over 1000 mennesker mistet livet.

Foto: Scanpix

Helly Hansen gjør som H&M - skriver under på historisk avtale

Helly Hansen er det første norske klesmerket som skriver under på den forpliktende avtalen for brannvern og sikre tekstilfabrikker i Bangladesh.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.

Sindre Østgård er nettsjef i NRK. (NRK)

Uansett om du har Iphone, nettbrett, eller PC skal du få glede av NRKs nye nett-TV. Det mener juryen Nordiske Mediedager setter standarden for hvordan tv-avspillinger på nett skal fungere. Her er NRKs nettsjef Sindre Østgård med nettspilleren i bakgrunnen.

NRK

Pris til NRKs nye nettspiller

NRKs nye nettspiller vant prisen for «Årets digitale innovasjon» under prisutdelingen på Nordiske Mediedager i Bergen.