21.05.2013
Filmpolitiet anmelder:

Forvandling fryder (4)

Amy Adams og Frances McDormand i 'Forvandling fryder'. (Foto: Foto/Copyright: SF Norge AS/Photo Credit: Kerry Brown)

”Forvandling fryder” høres kanskje ut som et interiør-program på TV, men er også en film med den mye bedre originaltittelen ”Miss Pettigrew lives for a day”.

Frances McDormand gjør en storartet rolle i en fin liten film som gjør ære på Hollywoods kjærlighetskomedier fra 1930- og 40-åra. Du må se filmen om du liker art deco, swing og happy endings!

Kastes inn i sosieteten

Historien foregår i London like før 2. verdenskrig bryter ut. Miss Pettigrew (Frances McDormand) har fått sparken som hushjelp flere ganger på rad, og lyver til seg et nytt oppdrag i desperasjon.

Hun tropper opp hos den aspirerende musikalstjerna Delysia (Amy Adams), som trenger umiddelbar assistanse med sin sjonglering mellom tre menn. Miss Pettigrew forvandles til Deslysias personlige sekretær, og hun blir med ett kastet inn i Londons sosietetsverden. Men hvor lenge kan det gå før hennes løgn blir avslørt?

Stil, klasse og kløkt

Dette er en slags skillingsvisehistorie, men den har et ekte hjerte. Figurene kan virke grunne på overflaten, men etter hvert som handlingen føres videre, avdekkes dypere grunner. Og jeg endte opp med et håp for figurene, og en frykt for at de skulle foreta feil valg.

Filmen er basert på en roman av Winifred Watson, og filmatiseringen er gjort med stil, klasse og kløkt. En ekstra klapp på skulderen må gå til set designeren og kostymemakerne!

Spiller med verdighet

Frances McDormand ser passe tarvelig ut som Miss Pettigrew, og heldigvis overdrives ikke forvandlingen til den penere utgaven av henne. Det er fremdeles fattige Miss Pettigrew som står i konstant fare for å avsløres. McDormand spiller rollen sin med stor verdighet.

Rundt henne er en samling pene mennesker. Amy Adams er overbevisende som 30-tallsstjerne-wannabe. Lee Pace ser ut som en heldig blanding av Clive Owen og Jake Gyllenhaal, mens Mark Strong ligner en yngre utgave av Robert DeNiro rundt ”Gudfaren II”.

Frydet meg

Det er ikke til å fatte at regissør Bharat Nalluris forrige store filmjobb var som andreregissør på ”Alien vs Predator”, for dette er så langt unna monsterskrekk som man kan komme!

”Forvandling fryder” frydet meg med en søt historie, flott filming og gode skuespillere og den har en varme for figurene som gjør filmopplevelsen hyggelig!

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Bangladesh (Foto: Scanpix)

Helly Hansen er det første norske merket som forplikter seg til den femårige Accord-avtalen. Avtalen skal hindre katastrofer som da Rana Plaza kollapset i Bangladesh i april, og over 1000 mennesker mistet livet.

Foto: Scanpix

Helly Hansen gjør som H&M - skriver under på historisk avtale

Helly Hansen er det første norske klesmerket som skriver under på den forpliktende avtalen for brannvern og sikre tekstilfabrikker i Bangladesh.

Damien Hirst (Foto: Prudence Cuming Associates/Courtesy of White Cube/Pa Photos)

KUNSTNAR: Det er usikkert om Damien Hirst sjølv kjem til Flø, men dette blir andre gang han har utstilling i den vesle bygda på Møre-kysten.

Foto: Prudence Cuming Associates/Courtesy of White Cube/Pa Photos

Damien Hirst blir festivalkunstnar på Flø

Kunstnaren Damien Hirst blir festivalkunstnar under kunstivalen Go With the Flø på Flø i Ulstein i slutten av juni.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.

Sindre Østgård er nettsjef i NRK. (NRK)

Uansett om du har Iphone, nettbrett, eller PC skal du få glede av NRKs nye nett-TV. Det mener juryen Nordiske Mediedager setter standarden for hvordan tv-avspillinger på nett skal fungere. Her er NRKs nettsjef Sindre Østgård med nettspilleren i bakgrunnen.

NRK

Pris til NRKs nye nettspiller

NRKs nye nettspiller vant prisen for «Årets digitale innovasjon» under prisutdelingen på Nordiske Mediedager i Bergen.