26.05.2012

Sperring virker ikke

Illustrasjonsfoto. (Foto: NRK/NRK)

Elever gjør lekser på PC ved Nesodden VGS.

Foto: NRK/NRK

Forsøk på å hindre elevenes bruk av nettsamfunn som Facebook, Youtube og Msn, mislykkes.

Nesodden Videregående Skole var den første i landet hvor hver elev fikk sin egen bærbare PC. Nå gir skolen råd til andre om nettopp det å takle overdreven nettbruk i timene, forteller rektor Erik Heier.

Les også: - Fjern Facebook og Youtube

Har sperret for Facebook

- Våre elever er ikke administratorer på egen pc, så de kan ikke laste ned de programmene de ønsker. Når PCen skal fungere som et pedagogiske verktøy i klasserommet, må skolen og læreren ha kontroll på maskinen og hvordan den brukes i klasserommet. Derfor har vi sperret for Facebook, Youtube, Msn og slike ting, for de skaper et distraksjonsmoment i klasserommet.

Men selv om skolen har sperret elevenes mulighet til å bruke disse nettsamfunnene, finner dataferdig ungdom enkelt en måte å omgå problemet.

I kantina sitter Melanie Sofie Freixedas-Berengue med sin skole-PC.

- Jeg bruker Facebook, MSN, Nettby og Youtube mest, der ser jeg masse gøyale ting.

- Men dette får dere jo ikke lov til å gjøre på skole-PC'ene?

- Nei, men det finnes alltid en utvei, sier Freixedas-Berengue.

Hvis elevene blir tatt på fersken vanker det anmerkninger, og noen lærere sperrer av nettilgangen i timene for å hindre surfing.

Etterlyser retningslinjer

Det finnes ingen felles regler for hvordan lærerne i Norge skal behandle PC-bruk og internetttilgang. Rektor Erik Heier ved datapionérskolen Nesodden videregående etterlyser det.

- Jeg savner en felles satsing, slik at enten du bor i Finnmark eller Flekkefjord, Bærum eller Bergen, er det en felles standard og satsing på data i skolen, ikke minst i den videregående skolen. Vi trenger en krystallklar strategi for hvordan lærere skal bruke dette verktøyet sammen med elevene.

- Negativt med egen PC

Elevene Melanie Sofie Freixedas-Berengue og Cecilie Kirkaune har hatt PC på pulten i tre år. Hvor bra har det vært?

- Det har egentlig vært litt negativt. Når du har internett på PC'en, sitter du gjerne med noe annet. Det er det jeg har gjort alle tre årene, og det er veldig distraherende, sier Cecilie Kirkaune.

- Jeg gikk et år på Lørenskog videregående i fjor, og da merket jeg at det er veldig mye lettere å få med seg undervisningen uten data, sier Freixedas-Berengue.

Men medelev Sebastian Wilkins som har bygd sin egen hjemme-PC, vet råd for skolene som ønsker seg kontroll: man må bytte ut Internet Explorer som nettleser.

- Med Firefox eller Opera er det mye lettere å blokkere- administrator kan sette på ting fra PC'en som gjør at man hverken kan knekke koder eller andre ting. Da blir det umulig, men med Explorer som vi har her nå, er det kjempelett.

Les også: Internett gjør deg sosial

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Sommer i P2 2012 (Foto: (f.v.) Lene Hovi/NRK, Berit Roald/Scanpix, Svein Ove Ekornesvåg/NTB Scanpix )

Sondre Lerche, Jonas Gahr Støre og Ole Gunnar Solskjær er blant gjestene i årets sesong av Sommer i P2.

Foto: (f.v.) Lene Hovi/NRK, Berit Roald/Scanpix, Svein Ove Ekornesvåg/NTB Scanpix

Disse skal utlevere seg på P2 i sommer

Ole Gunnar Solskjær, Sondre Lerche, Harald Eia og utenriksminister Jonas Gahr Støre er blant dem som kommer til å dele personlige historier og musikk med P2-lytterne i sommer.

Pippi Langstrømpe

Hva blir tjolahopp-tjolahei på norsk? NRK sier de aldri vil dubbe svenske klassikerne som Pippi Langstrømpe og Emil i Lønneberget til norsk. Men, mer dubbing er det likevel blitt på norsk fjernsyn for barn.

Mindre svensk og dansk på norsk tv

Dubbing har inntatt norske tv-programmer. De minste hører sjelden og aldri svensk og dansk på barne-tv lenger. – Fryktelig trist, sier Helene Uri og kaller det en trussel mot språkfellesskapet.

Paven raser mot denne boka (Foto: Scanpix/gianluiginuzzi.com)

Den hellige stol vil etterforske forfatteren av denne boken, Gianluigi Nuzzi, for brudd på privatlivets fred. Det går fram av en uttalelse fra Vatikanstaten.

Foto: Scanpix/gianluiginuzzi.com

Vatikanet raser mot denne boka

Journalist trykket sensitive beskjeder fra paven til hans nærmeste medarbeidere. Nå stempler Vatikanet boka som en kriminell handling, og varsler rettssak.

Forlegger Arve Juritzen (Foto: Juritzen forlag)

– Vis meg en fullassortert, fysisk bokhandel. Jeg vet ikke hvor de finnes i dag, sier forlegger Arve Juritzen.

Foto: Juritzen forlag

– Forfattere har grunn til bekymring

Mangfoldet av bøker er allerede nå i ferd med å bli borte, mener forlegger Arve Juritzen.

Siste musikksaker

Dietmar Machold og hans kone. (Foto: Carsten Holm / Der Spiegel.)

Barbara og Dietmar Machold framfor 1300-talsslottet Eichbüchl utanfor Wien, som Dietmar Machold kjøpte i 1997. Paret gjekk frå kvarandre sist vinter.

Foto: Carsten Holm / Der Spiegel.

Kan vere tidenes instrumentsvindel

Dietmar Machold var ein av verdas leiande forhandlarar av Stradivariusar og andre historiske instrument. No sit han fengsla i Wien med eit krav på 750 millionar kroner hengande over seg.

Elijah Wood, Johnny Depp og Harrison Ford (Filmweb)

Filmmusikken er ein viktig del av filmmagien, og Høgskolen i Lillehammer ønskjer å heve kvaliteten på norsk filmmusikk. Howard Shore skreiv musikken til Ringenes Herre-trilogien, Hans Zimmer til Pirates of the Caribbean-filmane og John Williams Indiana Jones-musikken.

Filmweb

Vil dyrke fram filmmusikk med norsk identitet

Filmmusikkens status er aukande, og Høgskolen i Lillehammer startar frå hausten nytt studium i praktisk filmmusikkomposisjon. – Det er viktig å skape ein norsk identitet innan filmmusikken, seier initiativtakar Halldor Krogh.

deLillos på Norwegian Wood (Foto: Andersen, Aleksander/NTB scanpix)

Vil du ha en litt uvanlig dag på jobb? Hva med å invitere deLillos til å holde konsert på ditt kontor?

Foto: Andersen, Aleksander/NTB scanpix

deLillos + deg = sant?

Tirsdag 5. juni spiller deLillos sesongens siste kontorkonsert i Oslo eller Akershus. Vil du melde på din arbeidsplass? Fortell oss hvorfor!

Booker T & Mgs (AP)

Donald Dunn var medlem i både Blues Brothers og Booker T & the MGs. Her er besetningen i sistnevnte band. Fra venstre: Al Jackson, Jr., Booker T. Jones, Donald 'Duck' Dunn, og Steve Cropper.

AP

Blues Brothers-bassist er død

Donald «Duck» Dunn var et av originalmedlemmene i Blues Brothers. Han døde 70 år gammel under en turné i Japan.

Siste underholdningssaker

Katys stjålne iPhone (Foto: Skjermdump/Facebook)

Tyven som klarte å stjele Katy Mccaffreys iPhone var så i skyene over sin nye telefon at han glemte å tenke på iCloud.

Foto: Skjermdump/Facebook

Offentliggjør iPhone-tyvens Facebook-bilder

– Dette er Nelson. Han har stjålet telefonen min, skriver den ulykksalige og litt bitre Katy Mccaffrey.

US-OBAMA-JOBS-FILES (Foto: Mandel Ngan, Matt Sayles/NTB Scanpix)

Obamas administrasjon anklages for å ha lekket sensitiv informasjon til Kathryn Bigelow, som lager film om angrepet på Osama bin-Laden.

Foto: Mandel Ngan, Matt Sayles/NTB Scanpix

Obama anklages for sikkerhetsbrist

President Obama og hans administrasjon anklages for å ha lekket sensitivt materiale til regissør Kathryn Bigelow, som lager film om angrepet på Osama bin-Laden.

norske aviser mobiltelefon nettaviser. (Foto: Solum, Stian Lysberg/NTB scanpix)

ILLUSTRASJONSFOTO: Fleire og fleire går over til mobiltelefonen som leverandør av nyhende.

Foto: Solum, Stian Lysberg/NTB scanpix

NRK veks mest på mobil

Bruken av mobiltelefon for å lese nyhende har eksplodert. Nye tal viser at NRK/Yr aukar med 31 % i dagleg dekning på mobil.