11.02.2012

Lunken til «Peer Gynt» i New York

Henrik Rafaelsen, her i rollen som Peer Gynt, innrømmer for Dovregubben (Harald Heide-Steen jr) og Dovregubbens datter (Gjertrud Junge) at han slett ikke er noen kongesønn. Dette Foto: ScanpixHenrik Rafaelsen, her i rollen som Peer Gynt, innrømmer for Dovregubben (Harald Heide-Steen jr) og Dovregubbens datter (Gjertrud Junge) at han slett ikke er noen kongesønn. Dette Foto: Scanpix

Den norske jubileumsforestillingen av "Peer Gynt", som i påsken har gjestet prestisjescenen Brooklyn Academy of Music i New York, får lunken mottakelse i den viktige avisen New York Times.

Anmelderen Charles Isherwood mener innledningsvis at Peer-figuren selv bryter med forestillingens hovedtese om å være seg selv nok. Han hevder at «Peer Gynt», som i Ibsens tekst er en person som kun følger sine egne regler, er blitt iført en tvangstrøye i Robert Wilsons formalistiske oppsetning.

Se bilder: Før premieren «Peer Gynt» i New York

Selv om Isherwood skriver at slutten fungerer riktig så nydelig så er han redd at publikum, etter tre timer med det som er en slags utmattende reiseskildring forbi utstillingsvinduer med eksotiske, men fjerne objekter, ikke lenger er mottagelige for den type nyanserte inntrykk.

Avisen mener at Robert Wilson, som den uttrykker stor beundring for, ikke yter Ibsen full rettferdighet. Noe av frodigheten går tapt, og anmelderen er heller ikke like begeistret for masker, sminke og kostymer.

Skuespillerne får liten omtale, men det står at Henrik Rafaelsen gir den unge Peer Gynt en slags skøyeraktig ertelystenhet. Men så vel han som Endre Hellestveit og Sverre Bentzen, som fremstiller Peer i andre livsfaser, mislykkes til fulle å formidle rollefigurens genialitet, impulsivitet og appellerende uregjerlighet innenfor de rammer Robert Wilson har gitt dem.

Men det skal New York Times ha: Det er en grundig og faglig velbegrunnet anmeldelse, over en halv side i Langfredagsavisen, inkludert et større bilde der Henrik Rafaelsen rir på Torgeir Fonnlids rygg mens han holder Gjertrud Jynge i hånden.

Kulturnytt, NRK P2, 18. april 2006

Lenker

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

In Labor on the Road (Foto: Lynsey Addario)

Jeg så to kvinner på siden av fjellet, begge i burka men uten en mann ved sin side. I Afghanistan er dette et sjeldent syn. Noor Nisa, rundt 18 år, var gravid. Vannet var akkurat gått. Hennes mann, hvis første kone døde i barsel, var bestemt på å få Noor Nisa til sykehuset i Faizabad, en rundt fire timers kjøretur fra landsbyen deres i Badakhshan-provinsen. Hans lånte bil stoppet og han dro i vei for å finne et annet kjøretøy. Jeg endte opp med å ta Noor Nisa, hennes mor og mann til sykehuset, hvor hun fødte ei jente. Min oversetter, som er lege, og jeg var ute for å ta bilder av mødres helsetilstand og fant en ventende historie på siden av en avghansk støvete vei. Fotograf Lynsey Addario.

Foto: Lynsey Addario

Viser afghanske kvinners liv i Oslo

– Afghanske kvinner dømmes av mange. Få har adgang til å fortelle deres historie som meg, sier amerikansk fotojournalist med utstilling i Oslo.

Agent Hassel forsvant etter et fallskjermhopp (Foto: Scanpix/faksimile Våre falne (Digitalarkivet))

Lyder Hassel forsvant etter et fallskjermhopp over Fosenhalvøya i 1943. En familie tilsto etter krigen å ha funnet et metallrør med penger og utstyr fra hoppet. Hassel er fremdeles ikke funnet, 70 år etter. Hovedbildet i saken er ikke knyttet til Hassel-saken.

Foto: Scanpix/faksimile Våre falne (Digitalarkivet)

Rykteflom da agent Hassel forsvant

I årevis gikk ryktene om drap og plyndring i ei lita bygd i Sør-Trøndelag. Men ingen vet hva som egentlig skjedde med Lyder Hassel, som kastet seg ut i fallskjerm over Fosenhalvøya i 1943 på hemmelig oppdrag for britene.

Sanne Mathiassen (Foto: Jan Alsaker)

Sanne Mathiassens store forbilde er forfatteren Jostein Gaarder. - Det er han som har gjort at jeg begynte å skrive, sier hun.

Foto: Jan Alsaker

Skriver om sorgen

Møt ungdomsbok-debutanten som våger å gjøre noe annet enn å skrive trendy fantasy. – Jeg skriver om sorg, sier Sanne Mathiassen.

Siste musikksaker

Madonna (Foto: WIN MCNAMEE/Afp)

Klar for Norge: Madonna kommer til Telenor Arena 15. august.

Foto: WIN MCNAMEE/Afp

Madonna kommer til Norge

Spiller i London, Paris, Berlin... og Bærum.

Siste underholdningssaker

World Press Photo 2011 (Foto: Niclas Hammerström)

Den svenske fotografen Niclas Hammerström kom på andreplass i kategorien «hendelsesnyheter» med en svært sterk bildeserie tatt på Utøya 22. juli 2011

Foto: Niclas Hammerström

– Bildene gir meg vondt i magen

Norsk fotograf er kritisk til at den svenske fotografen Niclas Hammerström blir hedret i verdens største fotokonkurranse for sine bilder av døde ungdommer på Utøya.

Britain Nazi Auction (Foto: Villa Hall Auctions UK/Ap)

Anton Burger (innfelt) skal angivelig ha brukt dette kirurgiske utstyret på jøder i Theresienstadt konsetrasjonsleir - uten dokumentert medisinsk kompetanse. Nå er utstyret til salgs.

Foto: Villa Hall Auctions UK/Ap

Naziauksjon vekker reaksjoner

En auksjon med kirurgiske instrumenter brukt i en konsentrasjonsleir under 2. verdenskrig får flere jødiske organisasjoner til å reagere med avsky.

House (Foto: NBC Universal Studio)

Skremmende genial, hysterisk morsom og like vennlig som et spark i skrittet. Etter åtte sesonger har Fox bestemt seg for å ikke spille inn flere episoder om de tullete påfunnene til doktor Gregory House.

Foto: NBC Universal Studio

«House» legges ned

Etter åtte sesonger og 177 episoder har Fox bestemt seg for å avskjedige TV-skjermens minst hyggelige diagnostiker.