Disse nett-sidene er laget med støtte fra Norad - Direktoratet for utviklingssamarbeid.
|
| | Hungersnød i 1943 Publisert 05.09.2001 18:20 I 1943 kom katastrofen til Bengal. Politikk, krig og dårlig organisering førte til at så mange som 5 millioner mennesker døde.
I 1943 ble Bengal rammet av hungersnød. Det året var det tørke, men dette var ikke noe nytt. Problemet dette året var at andre verdenskrig var i full gang og mat ble sendt ut av Bengal for å hjelpe den britiske krigsinnsatsen.
Japanske styrker hadde okkupert Burma som grenser til Bangladesh, og alle båter og skip i Bengal ble ødelagt for å hindre at japanerne fikk kloa i dem. Det gjorde det nesten umulig å få den maten som fantes på landsbygda til markedene.
Resultatet var katastrofe, fem millioner mennesker døde i den følgende hungerkatastrofen. Både den britiske regjeringen og lokale politiske ledere reagerte sent, de forstod ikke alvoret i situasjonen.
Hungersnøden i 1943 merket bengalerne. Fra å være den rikeste provisen i India og juvelen i kronen ble det nå et sted med sult, skjelettlignende mennesker, desperasjon og fortvilelse. Noen mener hungersnøden skapte den senere avhengigheten av u-hjelp fra rike land fordi folket i Bengal var så redde for en ny katastrofe.
(Bildene er utsnitt fra Zainul Abedins malerier)
| SE OGSÅ: |
Videre (Frigjøring fra britene)
|
| |
|