20.05.2013
Maŋimuš ođđasat sámegillii

Tørre brønner etter sjamantips

Oljepenger (Foto: Johannessen, Sara/SCANPIX)

Sjamanen ga ikke oljefunn for selskapet North Energy med hovedkvarter i Alta. Onsdag måtte direktør Erik Karlstrøm se 28 prosent av børsverdien forsvinne (illustrasjonsbilde).

Foto: Johannessen, Sara/SCANPIX

Oljeselskapets sjaman ga ingen gevinst.

Erik Karlstrøm (Foto: Kai Erik Bull)

Erik Karlstrøm i North Energy.

Foto: Kai Erik Bull
En samisk sjaman uttalte rundt årsskiftet at den neste brønnen oljeselskapet North Energy borer, skulle være et funn, fortalte administrerende direktør Erik Karlstrøm til Altaposten.

Dette skal ha ført til hamstring av aksjer blant investorer fra Kautokeinoområdet.

– Det er veldig rart. Etter at en sjaman for en måneds tid siden spådde at vi vil gjøre et stort funn, har flere samiske investorer kjøpt aksjer hos oss, sa Karlstrøm.

En måned senere staret North Energy, Det norske oljeselskap og Dana Petroleum boringen på Storebjørn-feltet i Nordsjøen.

I går viste det seg at brønnen er tørr.

Samisk runebomme (Foto: Erling Kjærnes/Scanpix)

Sjamanismen er en verdensomspennende åndelig praksis.

Foto: Erling Kjærnes/Scanpix

Også meglerhusene Carnegie, Nordea og Pareto delte Karlstrøms sjamanens syn på markedet.

Erik Karlstrøm sier til Finansavisen at han imidlertid ikke ønsker å fortvile, selv om North Energy nå har boret den tredje tørre brønnen på rad.

- Vi er letefolk, så selvfølgelig er vi skuffet, men dette var det mest sannsynlige utfallet, sier han.

Hittil i år har North Energy-aksjen falt 15,88 prosent på Oslo Axes. De siste tolv månedene er ned 72,50 prosent, skriver Hegnar.

10 siste fra NRK Sápmi

Hvit buffer 2
Mánáid TVHvit buffer

Hvit buffer 2
NRK Sápmi (NRKSapmi) on Twitter
Kommenter på facebook

  • Tips oss
  • Kárášjohka/ Karasjok
  • E-post: samivaktsjef@nrk.no
  • Evenskjer
  • Guovdageaidnu/ Kautokeino
  • Gáivuotna/ Kåfjord
  • Oslo
  • Snoasa/ Snåsa
  • Deatnu/ Tana
  • Tromsa/ Tromsø
  • Divttasvuotna/ Tysfjord