11.02.2012
Siste nytt fra NRK Sápmi

– Det gjør meg svært trist

Jevgej Kirillov ja Aleksandr Paul ođđa TV-kamerain. (Foto: Torkel Rasmussen)

De samisk-russiske journalistene Jevgej Kirillov ja Aleksandr Paul kan snart ikke lenger ha en jobb å gå til.

Foto: Torkel Rasmussen

Kola Sámi Radio kan bli stengt bare i løpet av de nærmeste dagene.

Dersom radio- og tv-stasjonen Kola Sámi Radio (KSR) i Lovozero i Nordvest-Russland ikke kommer opp med en klar finansiering innen tre dager, vil russiske myndigheter stenge det eneste samiske nyhetstilbudet til russiske samer. Det er de siste signalene fra statsadvokaten.

– Det gjør meg svært trist. Det betyr at vi mister et viktig kulturelt tilbud. Det er satt ned store ressurser i å etablere et nyhetstilbud til russiske samer og dersom dørene nå stenges, er jeg usikker på om man vil lykkes med å få i gang samiske sendinger igjen, sier Geandin Lukin, som er en kjent skikkelse i det samiske miljøet i Lovozero.

60.000 kroner i underskudd

KSR har et underskudd på 256.000 russiske rubler (cirka 60.000 norske kroner, red. anm) som nå holder på å ta knekken på den lille radiostasjonen på Kolahalvøya.


Det norske utenriksdepartementet og Barentssekretariatet har i den forbindelse bevilget over en halv million norske kroner i nødhjelp til KSR.

Holder tilbake pengene

Nordisk Sameråd som er hovedeier i KSR, holder imidlertid disse pengene tilbake.

– Dette er prosjektpenger som skal brukes til nøye planlagte prosjekter. Disse pengene blir ikke overført før vi med sikkerhet vet at pengene blir brukt til planlagte formål, har daglig leder Maria Sofia Aikio uttalt til NRK Sámi Radio.

Ifølge Aikio kan ikke prosjektpengene brukes til å dekke KSRs driftutgifter, til tross for konkursfaren.

– Pengene skulle ha blitt brukt til å hjelpe radioen. Russiske myndigheter har satt et stort press på KSR, sier Geandin Lukin til NRK Sámi Radio.

Kola Sámi Radio

  • Etablert som et Interreg Sápmi prosjekt i 2002
  • Målet var å etablere et etermedietilbud for kolasamene
  • Prosjektperioden ble avsluttet i 2005
  • Nytt Interreg Sápmi prosjekt etablert i 2006 for videreetablering av radiostasjonen
  • Deretter ment å være selvfinansierende fra 2008
  • På grunn av økonomiske problemer ble radiodriften innstilt i april 2010

Her finner du Prosjektrapporten


10 siste fra NRK Sápmi

Hvit buffer 2
Mánáid TVHvit buffer

Hvit buffer 2ízü -buorida nuorravuođa
NRK Sápmi (NRKSapmi) on Twitter
Kommenter på facebook
Banner valgresultat 2011 656x80

  • Kontakt NRK Sápmi
  • Evenskjer
  • Kautokeino
  • Kåfjord
  • Oslo
  • Snåsa
  • Tana
  • Tromsø
  • Tysfjord
  • Karasjok
  • E-post: sapmi@nrk.no