11.02.2012
Siste nytt fra NRK Sápmi

– Willy er ikke illojal

Willy Ørnebakk (t.h.) og Egil Olli (Foto: Eilif Aslaksen/NRK)

Aps gruppeleder på Sametinget ønsker å legge ned Skånland videregående skole. Det ønsker ikke sametingspresidenten som er fra samme parti.

Willy Ørnebakk er lønnet som heltidpolitiker for Arbeiderpartiet (Ap) på Sametinget som gruppeleder. Han mottar 520.875 kroner i årslønn.

Ørnebakk er også fylkestingsrepresentant for Ap i Troms fylkesting, og medlem i fylkeskommunens utdanning- og helsekomitee.

Vil nedlegge Skånland skole

Willy Ørnebakk (Foto: Eilif Aslaksen/NRK)

Aps sametingsgruppeleder Willy ørnebakk

Foto: Eilif Aslaksen/NRK

Troms Aps gruppe har behandlet budsjett og økonomiplanen for neste år, og i der ga Ørnebakk sin samtykke til at Skånland videregående skole skal nedlegges.

– Dette gjorde jeg etter en helhetlig vurdering for den fremtidige skolestrukturen i fylket, og den strukturen vil være den beste når det gjelder undervisnings og skoletilbud i fylket de neste 10 - 15 årene, sier Ørnebakk.

HØR: Willy Ørnebakk

Hvordan Aps gruppeleder skal forholde seg til denne saken i Sametinget, det vil han overlate til møtelederskapet og avgjøre.

Ikke illojal mot Egil

Det er Aps sametingsgruppe som lønner Ørnebakk i Sametinget. Partiets president Egil Olli, og de andre Ap-representantene ønsker at Skånland videregående skole skal bestå.

Olli medgir at han og Ørnebakk er uenige i denne saken, men han vil ikke kalle Ørnebakk for illojal.

HØR: Egil Olli

Egil Olli (Foto: Sigve Nedredal/NRK)

Aps sametingspresident Egil Olli

Foto: Sigve Nedredal/NRK

– Jeg vet at Willy Ørnebakk ønsker at skolene skal gi samisk språkundervisninger over alt i Norge, og jeg forstår at Ap-medlemmer har ulike verv innen politikk. Derfor vil jeg ikke si at Ørnebakk har opptrådt illojalt mot oss i Sametinget, sier Olli.

Ulike roller et problem

Olli mener likevel at de ulike rollene som enkelte partimedlemmene har, kan gi problemer.

– Jeg valgte selv å si fra alle politiske verv da jeg ble sametingspolitiker for å ikke sammenblande rollene, og dermed få problemer med å støtte alle sakene i Sametinget 100 prosent, sier Egil Olli.

Han tror ikke at Ørnebakks standpunkter i denne skolesaken vil bli en intern sak for Aps sametingsgruppe når de møtes i neste uke.

10 siste fra NRK Sápmi

Hvit buffer 2
Mánáid TVHvit buffer

Hvit buffer 2ízü -buorida nuorravuođa
NRK Sápmi (NRKSapmi) on Twitter
Kommenter på facebook
Banner valgresultat 2011 656x80

  • Kontakt NRK Sápmi
  • Evenskjer
  • Kautokeino
  • Kåfjord
  • Oslo
  • Snåsa
  • Tana
  • Tromsø
  • Tysfjord
  • Karasjok
  • E-post: sapmi@nrk.no