10.02.2012
Siste nytt fra NRK Sápmi

Avgivelse av reindriftslov utsatt

Čájáhusgovva (Foto: Åserud, Lise/SCANPIX)

Forslaget til ny reindriftslov blir forsinket med halvannen uke. Lovforslaget skulle legges fram for Stortinget i dag.

 

GULDAL: Odda boazodoalloláhka ma?iduvvon 

 Mange nye innspill gjorde at Stortingets næringskomite utsatte avgivelsen av forslag til ny reindriftslov. - Vi rakk ikke å ha forslaget klart til i dag, sier saksordfører Arne L. Haugen.

- Ingen dramatikk

Helt til det siste har Haugen på vegne av regjeringspartiene lagt frem en del nye merknader. Opposisjonspartiene har bedt om å få bedre tid til å se på disse merknadene.

- Det fører ikke til dramatiske endringer i lovforslaget i det som er spilt inn fra min side, men det var såpass mye at komiteen trengte mer tid før avgivelse av lovforslaget, sier Haugen.

Beklager forsinkelsen

Med merknadene ønsket regjeringspartiene å presisere og utdype bedre hvordan loven skal tolkes.

Haugen beklager forsinkelsen, og har stor forståelse dersom reindriftsutøvere er utålmodige.

- De har lenge ventet på ny lov, men forsinkelsen vil ikke på noen måte påvirke Odelstingets behandling av saka, forsikrer næringskomiteens saksordfører Arne L. Haugen (Ap). 

Ingen store endringer

Mye tyder på at Næringskomiteens flertall følger opp regjeringens forslag om å basere forvaltningen av reindrifta på siidasystemet, som er den tradisjonelle samiske måten å drive reindrift på.

Ordningen vil gi reineiere større mulighet til å styre sin egen næring. Komiteens mindretall (FrP), ønsker mer statlig styring av reindrifta.

Odelstinget behandler forslag til ny reindriftslov 31. mai.

10 siste fra NRK Sápmi

Hvit buffer 2
Mánáid TVHvit buffer

Hvit buffer 2ízü -buorida nuorravuođa
NRK Sápmi (NRKSapmi) on Twitter
Kommenter på facebook
Banner valgresultat 2011 656x80

  • Kontakt NRK Sápmi
  • Evenskjer
  • Kautokeino
  • Kåfjord
  • Oslo
  • Snåsa
  • Tana
  • Tromsø
  • Tysfjord
  • Karasjok
  • E-post: sapmi@nrk.no