Har holdt tilbake en halv million

Nordisk Sameråd har holdt tilbake cirka en halv million kroner i offentlig støtte som Kola Sámi Radio (KSR) har fått i fjor.
Publisert 29.01.2010 13:15.
- Skriv ut
Dette viser en gjennomgang av regnskapet til Nordisk Sameråd. Tidligere har samerådet som er hovedeier i KSR i Lovozero i Nordvest-Russland, hardnakket hevdet at pengene er oversendt til Russland.
– De er overført til KSR som prosjektmidler, sa Inger-Anne Äärelä, ansvarlig for KSR i det nordiske samerådet til NRK Sámi Radio tirsdag.
Men dette er like hardnakket benektet av daglig leder Aleksandr Paul i TV-og radiostasjonen.
– Disse pengene har vi aldri sett noe til.
Nå viser det seg at han har rett. Pengene ligger fortsatt urørt i kontoen til Nordisk Sameråd. Dette bekrefter daglig leder Maria Sofia Aikio. Hun ønsker ikke å ta ansvar for at samerådet har gitt uttrykk for noe annet.

Samerådets leder Maria Sofia Aikio bekrefter at pengene fortsatt ligger urørt i kontoen til samerådet.
Foto:Tobias S. Martinsen/NRK– Men jeg stusset da jeg hørte uttalelsen, sier Aikio.
Nekter å overføre
Det er det norske utenriksdepartementet og Barentssekretariatet som har bevilget pengene.
– Den første overføringen kom i mai i fjor. Men på grunn av ferieavvikling har saksgangen videre vært noe tregere enn vanlig, forklarer Aikio.
Dessuten mener hun at dette er prosjektpenger som ikke kan brukes til å dekke KSR sine driftsutgifter, til tross for at de er utsatt for konkursfare.
– Prosjektpenger skal brukes til nøye planlagte prosjekter. Disse pengene blir ikke overført før vi med sikkerhet vet at pengene blir brukt til planlagt formål, forklarer Aikio.
– Skandale

Leder for urfolksutvalget i Barentsregionen, Bjarne Store Jakobsen.
Foto:Eilif Aslaksen/NRK– Dette er en skandale, sier leder for urfolksutvalget i Barentsregionen, Bjarne Store Jakobsen. Etter hans mening burde Nordisk Sameråd for lengst ha trukket seg fra prosjektet.
– I de syv årene samerådet har vært ansvarlig, har de vist at de ikke har de nødvendige kunnskapene for å gjennomføre prosjektet.
Jakobsen setter et stort spørsmålstegn ved hvorfor samerådet har tatt i mot prosjektpengene.
Nå vil han sette alle kluter til for å komme til bunns i saka.
Lyd og video
10 siste fra Sami Radio
Nettradio
Siste bildegallerier fra NRK Sámi Radio
Samefolkets dag Tromsø
- Samefolkets dag Oslo
- Samefolkets dag Karasjok
- Design party
- Offisiell åpning av samisk vitenskapsbygg Diehtosiida
- Åpningen av Vitenskapsbygget i Kautokeino
- Sametingets ungdomskonferanse 2009
- Kongeparet åpner det sjette sameting i Karasjok
- Mirri Ranttila Pochon dáidagat
- 'Niehku ja beahttut' čájáhus-rahpamis Kárášjogas

Tre medaljer til Sápmi