Flyttsamelagsleder: – Kjenner ikke Nervei-saken godt nok

Har ikke løsninger til hvordan striden kan løses. – Dette må partene finne ut av, sier Nils Mikkel Somby.
Publisert 13.02.2009 15:34.
- Kommentarer
- Skriv ut
– Reindrifta er bekymret for konsekvensene av alle utbygginger, sier Nils Mikkel Somby.
Han er leder av Karasjok Flyttsamelag.
Somby sier han ikke ønsker å diskutere om Nervei-veien skal bygges eller ikke.
– Prinsipielt må reindrifta forsvare næringen. Det er likevel ikke slik at det her er snakk om samer mot samer, men om vern av reindriftas rettigheter, sier Somby.
– Partene må finne løsninger
Flyttsamelagslederen sier han ikke kjenner til hva som har skjedd i forbindelse med veibyggingen mellom partene.
– Jeg tror det kan bli vanskelig for Nervei-folket å betale erstatning til reinbeitedistriktet, sier Somby.
Nervei veilag og reinbeitedistrikt 13 var først blitt enige om traséen, og byggingen av veien startet. Etter dette krevde distriktet stans i byggingen. Nylig bestemte Hålogaland lagsmannsrett at byggingen skal stanses. Partene måtte også komme fram til en avtale om erstatning.

Nervei-folket har jobbet for vei i lang tid.
Foto:Dan Robert Larsen/NRKLederen i Karasjok Flyttsamelag, Nils Mikkel Somby, sier han ikke kjenner til saken godt nok og vil derfor ikke si noe om framgangsmåten til reinbeitedistrikt 13.
– Jeg kan ikke kommentere noe som helst fordi jeg ikke har kjennskap til detaljene, sier han.
Somby har ikke tenkt på hva han skal si til folket i Nervei.
– Jeg kan ikke si noe annet enn at andre må finne fram til løsninger, sier han.
– Mye brukes imot reindrifta
I løpet av den siste tiden har det vært mye fokus omkring reindriftas bruk av arealer, og næringens holdning til nye inngrep.
– Likevel er det ikke slik at reindriftssamene ønsker å hindre folk i å bruke naturen. Vi er ikke imot alt slik enkelte hevder. For oss er det imidlertid viktig å bevare og verne om våre områder på langsikt, sier han.
Somby mener derimot at fokuset på reindrifta ofte er negativ uansett hva som skjer.
– Viser statistikkene negative tall, blir det snakk om at næringen ikke er lønnsom. Går det godt, får næringen høre at man ikke er medgjørlig og lite villig til å dele, sier han.
Flyttsamelagslederen sier dette også kommer til uttrykk i Nervei-saken.
– Det er mange som bruker nettopp denne saken til å motarbeide hele reindrifta. Man kan likevel ikke si at reindrifta generelt er imot alt, sier Somby.
Nettradio
Siste bildegallerier fra NRK Sámi Radio
Samefolkets dag Tromsø
- Samefolkets dag Oslo
- Samefolkets dag Karasjok
- Design party
- Offisiell åpning av samisk vitenskapsbygg Diehtosiida
- Åpningen av Vitenskapsbygget i Kautokeino
- Sametingets ungdomskonferanse 2009
- Kongeparet åpner det sjette sameting i Karasjok
- Mirri Ranttila Pochon dáidagat
- 'Niehku ja beahttut' čájáhus-rahpamis Kárášjogas

Ap godtar ikke nei fra reindrifta