Lagmannsrett forkastet anke

Hålogaland lagmannsrett har forkastet anken til en reineier i reinbeitedistrikt 16 A som fikk avslag på produksjonstilskudd i reindrift.
Publisert 09.09.2008 14:05. Oppdatert 10.09.2008 07:24.
- Skriv ut
Reineieren og reindriftas øverte myndighet, Staten ved landbruksdepartementet, møttes i tingretten i desember i fjor.
Slipper saksomkostninger
Tingretten støttet reindriftsmyndighetene i at reineieren hadde over 600 rein da produksjonstilskuddet ble søkt, og dette gjør at reineieren ikke hadde rett til slik pengestøtte. Tingretten dømte også reineieren til å betale saksomkostninger på ca. 35.000 kroner.
Etter det anket reineieren saken til lagmannsretten fordi han mener at det faktiske reintallet lå under 600 dyr, da han hadde solgt dyr før produkssjonstilskuddet ble søkt. Dette salget ble ikke godkjent av reindriftssjefen.
Ankesaken var i Hålogaland lagmannsrett i midten av august.
Lagmannsretten tok hensyn til at salget ikke ble godkjent av reindriftssjefen, og støttet dermed Staten i det at reineierens reintall var over 600 dyr. Men reineieren slipper å betale saksomkostningene han var dømt til å betale.
– Rart
Dette mener advokaten hans, Geir Haugen, er rart og han vurderer å anke saken.– Jeg har aldri før opplevd i de tretti årene jeg har holdt på, at man blir fratatt for saksomkostningsansvar for tingretten, hvis man taper en sak i lagmannsretten og også har tapt i tingretten. Så det er helt tydelig at lagmannsretten har hatt stor sympati for min klients sak.– De har også lagt til grunn at det var av stor betydning for min klient å få klarlagt rettstilstanden, og den mener lagmannsretten har vært noe uklar, sier Haugen.10 siste fra Sami Radio
Márkomeannu starter i dag - Sinte på gruveselskap i Biddjovaggi
- Mener SFF har gjort en slett jobb
- Kritikk mot Tromsø Lapland
- Årets Samecup avlyst
- To klatrere omkom på Kebnekaise
- GPS-gaupe drept mange lam og kalver
- Ser ut til å bli et bra multeår
- Márkomeannu forberedt på narkobruk
- Trafikkulykke i Repparfjorddalen






Evo Morales besøker samene