Norge i 100

- Det vanskeligste er å velge noe bort, så Totto Osvold rett før premieren på Norge i 100.
Foto: Sverre BergliDet 20. århundres historie ble presentert på NRK P2 gjennom 100 programmer med Totto Osvold. Programserien ble laget i forbindelse med 100 års-markeringen av Norge som selvstendig nasjon.
Publisert 15.10.2004 17:38. Oppdatert 15.10.2004 19:38.
- Skriv ut
Av Eva Berg og Signe Karin Hotvedt
I forbindelse med hundreårsmarkeringen for unionsoppløsningen i 1905 presenterte NRK Kultur «Norge i 100» på P2. Serien omhandlet de viktigste personer, begivenheter og hendelser innen norsk kulturhistorie gjennom hundre år.
Sorger og gleder, nyskapninger, begivenheter og personer i norsk kulturhistorie ble presentert år for år på radioen under tittelen «Norge i 100». Hvert program tok for seg ett år.

Det norske flagget vaier over stortingsbygningen i 1905.
Hundreårsmarkering
Det første programmet ble sendt 4. september og handlet naturlig nok om begivenhetene i 1905, men også om bakgrunnen for unionsoppløsningen. Da programmene ble sendt på radio kunne man høre dem både direkte og i opptak på nett. På grunn av rettighetsavtaler er dette dessverre ikke lenger mulig.
Historiske perler
Hvordan har vi opplevd disse hundre årene? Hva har betydd mest for oss? Hvordan har vi tenkt? Og hvordan er vi blitt til de vi er?
Programleder Totto Osvold ga svar på spørsmålene på en levende, varm, morsom og ikke minst lærerik måte. Han møtte historikere, spesialister, kulturpersonligheter og kunstnere.
Personer som kan sin historie, eller personer som selv har opplevd viktige hendelser i Norge gjennom de siste hundre årene kom også til orde. I tillegg ble det presentert viktige historiske perler fra NRKs rikholdige radioarkiv og fra NRKs platearkiv.
Nasjonsbygging
Første program dreiede seg om 1905. Vi fikk høre om nasjonsbyggingen fram til dette året, blant annet om Ole Bulls betydning for den norske nasjonalfølelsen. Professor Knut Kjelstadli fortalte også om bakgrunnen for selve unionsoppløsningen.

Kroningen 1905.
Vi fikk høre Norges første plateinnspilling, Andreas Diesen snakket om revylivet i Christiania, og Hauk Aabel fremførte «Folkeavstemmingen».
Vi var selvfølgelig med når kong Haakon V holdt tale ved sin ankomst til landet.
Unike opptak av Grieg
I neste program - om 1906 - fortalte Eyvind Solaas fra kroningen i Trondheim, og ikke minst om Johan Halvorsens «Kroningskantate».
Sam Eyde fortalte om det å ha en egen bil dette året.
I 1906 var det året døde Henrik Ibsen døde, og Brikt Jensen fortalte om livet til en av Norges aller største dramatikere.

Edvard Grieg
Vi fikk også høre en svært sjelden innspilling av «Sommerfugl» av Grieg, der komponisten selv spiller.
Kunsthistoriker Sissel Helliesen fortalte om Fritz Thaulow, som debuterte i 1906.
Siden gikk det slag i slag hver lørdag og søndag i ett år framover.
Stemningen viktig
- Naturlig nok blir det fragmentarisk når så å si hele det 20. århundrets hendelser innen kultur, arkitektur, lyrikk, drama, musikk, politikk, film, teknikk, og hva som nå ellers måtte ha virket inn på mennesker og hverdagsliv, skal trenges sammen i programmer på 27 minutter, sa Totto Osvold rett før premieren.
- Derfor er det viktige å skape en stemning, og forsøke å få fram litt av tidsånden. Og her har jeg god hjelp både av en liten researchgruppe og av fagfolk på ulike områder, tilføyde han.
Vanskelig å velge bort
- Det aller vanskeligste ved en slik maratonserie er selvfølgelig å velge bort ting. Men det gode ved å trekke inn historikere, kulturpersonligheter og spesialister på ulike områder inn i programmene, er at mange tar fram hendelser de selv er blitt påvirket av. Da blir fortellingen også levende og engasjert.
Det er først og fremst hverdagslivet; hvordan vi har tenkt og hva som har betydd mest for folk flest, Osvold var interessert i å få fram i programmene.
- Sånn sett blir Aage Samuelsen like viktig som Fartein Valen.
Produsent for serien var Morten Lorentzen.
Siste: NRK P2
Vitenskapens verden
Radioens populærvitenskapelige magasin med intervjuer, reportasjer og temaprogram.
Musikalsk frislipp
Hele spennet fra populærkultur til avantgarde i ett og samme program hver fredagskveld.
Formiddagstreffet
Munter og dagsaktuell pratestund om sakene som former kultur- og samfunnslivet, -nå på formiddagen!
Mytene dag for dag
Hør Terje Nordbys Mytekalender hver dag hele året på P2. Eller last ned som podkast!
Verdensmusikken
Musikalsk vidsyn, intervjuer og konsertopptak med artister fra hele musikkens verden.
Den klassiske musikken
Nyhetene og spillelistene finner du her. På P2 når som helst, og garantert hver kveld fra kl 19.30.

Museum: Arkeologisk utgraving i stu


























