11.02.2012
Norske motstandsmenn

Gunnar "Kjakan" Sønsteby

Gunnar Sønsteby (Foto: Roald, Berit/SCANPIX)

Gunnar Sønsteby ledet Oslogjengen og opererte under dekknavnene "Kjakan" og "Nr. 24" og han er Norges høyest dekorerte borger. Gjennom sin unike kombinasjon av krigsinnsats, foredragsvirksomhet, samfunnsengasjement og utadvendt vesen har Sønsteby nærmest blitt en levende legende.

Gunnar Sønsteby har passert 90 år og er fortsatt aktiv i samfunnslivet. Han var som medlem av Kompani Linges Osloaavdeling en ettertraktet mann under 1940-tallets første år - og oppmerksomheten rundt hans person er bare blitt større med årene.

LYTT: Fakta om Gunnar Sønsteby. Fra serien 'Store norske'

Gunnar 'Kjakan' Sønsteby (Foto: Johannessen, Sara/SCANPIX)

Umulius Kjakabråten

Sammen med navn som Max Manus, Gregers Gram, Jan Baalsrud og Joachim Rønneberg er Sønsteby blitt et symbol på motstandskampen under okkupasjonen.

LYTT: Gunnar Sønsteby på biltur i Oslo sammen med Norgesglassets reporter Sjur Sætre

LYTT: Sølvsuper. Motstandsmannen Gunnar 'Kjakan' Sønsteby forteller om et spennende og innholdsrikt liv, både før og nå. Ved Haakon Dirk Blaauw. Sendt 1. juni 2008

LYTT: Gunnar 'Kjakan' Sønsteby forteller om motstandskampen, blant annet om arbeidsmobiliseringen i 1944. Hør lederen for Oslogjengen fortelle om aksjoner mot den tyske okkupasjonsmakten under krigen. Ole Christian Lagesen intervjuet Gunnar Sønsteby i 1961

Statue av Gunnar Sønsteby (Foto: Aas, Erlend/SCANPIX)

Statue av Gunnar Sønsteby i Oslo.

Foto: Aas, Erlend/SCANPIX

LYTT: Gunnar 'Kjakan' Sønsteby om bombingen av NSB i Oslo

LYTT: Gunnar 'Kjakan' Sønsteby og Finn Robert Jensen. Ny bok om Sønsteby - om samhold og innsatsvilje

LES: Aldri redd

LES: Kjakan fikk ny krigsmedalje

LES: Amerikansk heder til Gunnar Sønsteby

LES: Norsk krigshelt på gamle stier i Hedmark

ALT OM: Motstandskamp og sabotasjeaksjoner

Gunnar 'Kjakan' Sønsteby

Sønsteby, Gunnar, f. 11. jan. 1918 i Tinn

Norsk forretningsmann og motstandsmann. Student 1937, revisor 1938-41, til han gikk helt over i den hemmelige etterretningstjeneste i Oslo-distriktet. 1944-45 ledet han Kompani Linges aksjonsgruppe i Oslo, Oslogjengen, som utførte mange dristige og vellykkede operasjoner. Blant hans dekknavn var «Kjakan» og «Nr. 24».

Han ledet noen av de mest spektakulære sabotasjeaksjonene under den annen verdenskrig rettet mot NS-myndighetene og krigsviktige mål som jernbane, industri og drivstofflagre.

Etter krigen var Sønsteby bl.a. salgsdirektør i A/S Saugbrugsforeningen og drev egen konsulentforretning fra 1971, i tillegg til at han var en trofast forsvarsvenn og forkjemper for krigsveteranenes sak.

For sin innsats under krigen ble han 1946 tildelt Krigskorset med sverd og samme dekorasjon med to sverd, og han er dermed Norges høyest dekorerte borger. 2006 ble han utnevnt til kommandør av St. Olavs Orden. Har utgitt Rapport fra Nr. 24 (1960), som er oversatt til sju språk.

(Store norske leksikon)